Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Веста дека најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ ја започна 311-тата недела на врвот на АТП-листата и дека го престигна Роџер Федерер е хит во светските медиуми.

Насекаде освен во англиските.

„Срамежливо“, веста може да се најде само на неколку англиски информативни веб-страници и портали, додека престижните BBC и The Guardian се чини сè уште не ги „добиле“ информациите.

Во меѓувреме, шпанска Marca по тој повод објави текст со наслов „Ѓоковиќ, рекорден број 1“, а AS во сличен стил објави текст со наслов „311 недели на врвот“.

„Овој понеделник, 8 март 2021 година, ќе биде запишан во книгата на тениски рекорди. Србинот Новак Ѓоковиќ ја започна 311. недела на врвот на АТП-листата и го сруши рекордот на Роџер Федерер“, пишува Mundo Deportivo во текстот „Ѓоковиќ го сруши рекордот на Федерер“.

„Како што се очекуваше, првиот голем рекорд на Роџер Федерер што мора да биде соборен е оној што се однесува на неговата стабилност на врвот на светската ранг-листа. Од утрово, Новак Ѓоковиќ е крал на светот со 311 недели, една недела повеќе од Федерер, кој остана на 310“, е дел од текстот на италијанскиот La Gazzetta dello Sport со наслов„ Ѓоковиќ го престигна Федерер: 311 недели број 1“.

Францускиот L'Équipe во текстот „Ѓоковиќ - прв на број 1“ пишува: „Новак Ѓоковиќ денеска ја започна својата 311-та недела на врвот на АТП-листата и со тоа го сруши рекордот на Роџер Федерер (310)“.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Тенис

Ѓоковиќ ќе ја брани титулата во Мадрид

Read more

Ролан Гарос пред одложување: Ситуацијата не е добра

Read more

Циципас трет по Рубљов и Медведев со 15 победи оваа сезона

Read more

Зверев го победи Циципас во финалето на турнирот во Акапулко

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Интер гази сигурно кон титула во Италија

Читај повеќе

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Читај повеќе

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе