Анонимни пријави за подметнати бомби во 30 трговски центри и 35 медицински установи во Санкт Петербург

Околу 30 трговски центри и 35 медицински установи во Санкт Петрбург примиле анонимни закани за подметнати бомби, за Тасс изјави извор од Итната служба.

-Околу 30 трговски центри и 35 медицински установи ги примиле писмата со закана за подметната бомба, изјави неименуваниот извор.

Друг извор за Тасс кажа дека во тек е евакуација во трговските центри Академически и Земчузнаја Плаза.

Очевидци пријавуваат на социјалните мрежи дека е во тек и евакуација во трговскиот центар Мега-Дибенко и други трговски центри.

Заедничката прес служба на судовите во Санкт Петербург претходно информира за евакуација на судовите, откако примиле анонимни писма за закани со подметнати бомби.

Неколку судови веќе продолжија со работа, а ниту една закана со бомба не е потврдена. 

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Read more

Свет

Афроамериканците сепак ја поддржуваат полицијата

Read more

Мелбурн од денеска е под целосен карантин

Read more

Евростат/ОЕЦД: Британците масовно се населуваат во ЕУ поради Брегзит

Read more

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради COVID-19

Read more

Вести

Дебранец физички нападнал полициски службеници

Читај повеќе

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Читај повеќе

Кривична пријава против шест полициски службеници за пречекорување на овластувањата

Читај повеќе

Извлечени добитниците од шестото коло месечни награди преку MojДДВ #МојаНаграда

Читај повеќе

Паднати дрвја од невремето во Скопје, засега нема застои во движењето

Читај повеќе

Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Читај повеќе

УХМР: Можно слевање вода во градските средини и локално излевање на помалите реки

Читај повеќе

Афроамериканците сепак ја поддржуваат полицијата

Читај повеќе

МЗ: Задолжително носење маска, правилната употреба клучна во справувањето со COVID-19

Читај повеќе