Антарктик каков што не сте го виделе досега

Антарктик е најладното место на Земјата и е скоро целосно покриен со мраз. Исто така е најголемата пустина во светот. Не треба да се меша со Арктикот, кој се наоѓа близу до Земјиниот Северен Пол на спротивната страна на планетата.

Првото прифатено откривање на континентот датира од 1820 година, а првото пристигнување во 1821 година од Руската експедиција на Михаил Лазарев и Фабијан Готлиб фон Белингхаузен.

Со површина од 13.200.000 км2, Антарктикот е петиот континент по големина, по Азија, Африка, Северна Америка, и Јужна Америка. Исто така тоа е континент со најголема просечна висина и најниска просечна влажност, како и најниска просечна температура.

Тука, на дното на светот, каде нема постојано население, човештвото сепак „замешува прсти“ во најбогатиот океански жив свет. Горењето на фосилни горива на илјадници километри оддалеченост влијае на топењето на мразот, особено во западните делови на Арктикот.

Фотографката на National Geographic Кристина Митермајер ја споделува нејзината приврзаност, но и стравувањата за ова прекрасно место.

реклама

ДИК објави резултати преку стрим на YouTube

Read more

Апасиев: Ова е досега невиден изборен грабеж

Read more

Се запали возилото со изборен материјал од Гостивар на пат кон ДИК

Read more

Осум знаци дека внесувате премногу шеќер во организмот

Read more

Вести

Хакирани Twitter профилите на Елон Маск, Бил Гејтс, Барак Обама, Apple

Read more

Spotify од денес стана достапен и за македонските корисници

Read more

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Read more

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Read more

Гик

Хакирани Twitter профилите на Елон Маск, Бил Гејтс, Барак Обама, Apple

Читај повеќе

Spotify од денес стана достапен и за македонските корисници

Читај повеќе

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Читај повеќе
  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Читај повеќе

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Читај повеќе
  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе