Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Anthenea е иднината на елитниот туризам и претставува прв пловен хотел кој се напојува со соларна енергија.

Станува збор за еко-хотел кој овозможува неверојатен поглед на океан и стаклено дно, каде гостите можат да уживаат во чудесниот морски свет. Замислата е на француска компанија која идејата ја добила од филмот за агентот 007, „The Spy Who Loved Me“ од 1977 година.

Зад проектот се крие силна желба да се создаде нешто уникатно и футуристичко. Првиот ваков хотел е претставен во Бретања, Франција. На самиот врв на хотелот се наоѓа простор за сончање, свечени вечери и ручеци, а во целиот хотел може да се сместат 12 луѓе, пишува Travel Magazine.

Компанијата соопшти дека досега се примени голем број барања, а се планира првите испораки да бидат извршени во 2021 година, што значи дека Anthenea ќе се појави на различни локации ширум светот.

Капсулата е со големина од 540 метри квадратни, дизајнирана да работи на соларна енергија, со пет автоматски ротирачки соларни панели. Сертификувана е како еко-хотел, а ноќевање во овој уникатен простор чини 290 евра за двајца.

Remote video URL
Remote video URL
Тагови
реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Read more

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more

Архитектура

Еко-концепт: Облакодер дизајниран да го впива загадувањето од воздухот

Read more

Како да ја употребите бојата на сезоната во вашето есенско реновирање?

Read more

Направете сами: Креативни украси за бања

Read more

Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Read more

Магазин

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Читај повеќе
  • play_arrow

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Читај повеќе

Одложен традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро

Читај повеќе

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чоколадни мафини со крем и парчиња чоколадо

Читај повеќе

Кои се најпаметните градови во светот?

Читај повеќе

Еко-концепт: Облакодер дизајниран да го впива загадувањето од воздухот

Читај повеќе
  • play_arrow

5 чекори за здрав живот на доктор Ентони Балдузи

Читај повеќе

Три најсебични хороскопски знаци

Читај повеќе