Антикорупциска казни просветен инспектор по пријава на Левица

Од Партијата Левица се пофалија дека антикорупциската комисија ја прифатила нивната пријава и го казнила главниот просветен инспектор Африм Саљиу со 500 евра глоба поради утврден судир на интереси за време на инспекцискиот надзор со кој извршил прикривање на незаконитостите во напредокот на тројца високи актуелни функционери од владеачката ДУИ.

„Ја известуваме јавноста дека уште денес наш правен тим ќе поднесе и управен приговор против реален акт на ДКСК, со кој ќе бараме поништување на записниците со кои се заташкаа овие контроверзни случаи“, се вели во соопштението на партијата Левица.

Од оваа партија велат и дека во тек е и подготовка на кривична пријава против инспекторот од ДПИ до Основното јавно обвинителство - Скопје за сторено кривично дело „Несовесно работење во службата“.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Македонија

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Read more

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Read more

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Read more

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе