Антистрес мачки на работното место во Јапонија

Една компанија во Јапонија, земја позната по долгото работно време и стресната хиерархиска дисциплина, пронашла терапија за намалување на стресот фокусирана на користењето на мачки, пренесуваат светските агенции.

Во малата токиска канцеларија на информатичката компанија Ferray, девет мачки скокаат на колената на вработените, се шетаат по тастатурите, спијат, јадат и слободно се движат низ просторијата. Директорот на компанијата, Хиденоби Фукуда вовел своја политика за „мачки во канцеларија“ во 2000 година, на барање на еден од своите соработници и им дозволил на вработените да доаѓаат на работа со своите мачки.

И други јапонски компании се насочија кон употребата на животни за намалување на стресот и тензиите на работните места. Во јапонскиот огранок од компанијата Oracle, кучето кое се вика Кенди, стана нивен „амбасадор, задолжен да дочекува гости и да ги смирува вработените“ стои на нивната веб страна.

Oracle во Јапонија има куче во работните канцеларии уште од 1991 година и Кенди, кое е четврто куче досега во оваа компанија и исто така има свој Twitter и Instagram профил.

Компанијата за човечки ресурси, Pasona Group, пак, со полно вработно време вработила „две кози“ во 2011 година. Низ Токио, пак, има околу 60-тина кафулиња каде е дозволено да се движат мачки и тие слободно шетаат помеѓу клиентите.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Трет ден протести пред бугарската Влада

Read more

Живот

Среќен роденден, Никола Тесла

Read more

Што сѐ ги нервира вашите колеги кај вас?

Read more

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Read more

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more

Магазин

  • play_arrow

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Читај повеќе

Предлог за ручек: Печен лосос со ориз

Читај повеќе
  • play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Читај повеќе

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Читај повеќе

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Читај повеќе
  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Никола Тесла

Читај повеќе