Антистрес мачки на работното место во Јапонија

Една компанија во Јапонија, земја позната по долгото работно време и стресната хиерархиска дисциплина, пронашла терапија за намалување на стресот фокусирана на користењето на мачки, пренесуваат светските агенции.

Во малата токиска канцеларија на информатичката компанија Ferray, девет мачки скокаат на колената на вработените, се шетаат по тастатурите, спијат, јадат и слободно се движат низ просторијата. Директорот на компанијата, Хиденоби Фукуда вовел своја политика за „мачки во канцеларија“ во 2000 година, на барање на еден од своите соработници и им дозволил на вработените да доаѓаат на работа со своите мачки.

И други јапонски компании се насочија кон употребата на животни за намалување на стресот и тензиите на работните места. Во јапонскиот огранок од компанијата Oracle, кучето кое се вика Кенди, стана нивен „амбасадор, задолжен да дочекува гости и да ги смирува вработените“ стои на нивната веб страна.

Oracle во Јапонија има куче во работните канцеларии уште од 1991 година и Кенди, кое е четврто куче досега во оваа компанија и исто така има свој Twitter и Instagram профил.

Компанијата за човечки ресурси, Pasona Group, пак, со полно вработно време вработила „две кози“ во 2011 година. Низ Токио, пак, има околу 60-тина кафулиња каде е дозволено да се движат мачки и тие слободно шетаат помеѓу клиентите.

реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Живот

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Read more

Детална процедура: Што да правите ако се заразите со коронавирус во Грција?

Read more

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Read more

Малку поинаков шопинг: Како да препознаете добра second hand облека?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Dior уште еднаш покажа зошто е модна куќа без конкуренција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум грешки поради кои не ви се зголемува мускулната маса

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиски бизнисмен со златна маска од 4.000 долари се штити од COVID-19

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Читај повеќе

Истражување: Колку секс е доволно?

Читај повеќе

Детална процедура: Што да правите ако се заразите со коронавирус во Грција?

Читај повеќе

Секс поза „мачка“ - максимално уживање за двајцата партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнет модар патлиџан

Читај повеќе