„Антологија на млади поети од Северна Македонија“ објавена во Грција

Електронската книга „Антологија на млади поети од Северна Македонија“ е објавена во Грција.

Книгата која е дел од популарната серија „Антологии на млади поети“, содржи песни од 13 поети од современата македонска поетска сцена, од кои некои прв пат се јавуваат токму во неа.

Изданието е билингвално, стои во описот на антологијата на англиски јазик. Составувачот м-р Ѓоко Здравески е антологичар на изданието, а поезијата од младите поети од Северна Македонија беше препеана од Елени Кациоли.

Проектот „Млади поети“ е на издавачот од Атина vakxikon.gr. Онлајн изданието може да се погледне со клик тука, а печатеното во Грција е достапно за 2,99 евра.

Тагови
реклама

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Култура

Почна традиционалната манифестација „Среќна Баба Марта 2021“

Read more

Девет романи во конкуренција за наградата „Роман на годината“

Read more

Протестен марш на иницијативата „Култура или Фис-култура?“

Read more

Реакција на Билјана Црвенковска: Кутрото сираче – книжевноста за деца

Read more
 

Вести

Кривични за лица кои на граница прикажале фалсификувани ПЦР тестови

Читај повеќе

721 нов случаj на COVID-19 од 3.816 тестирања

Читај повеќе

Протест против градење висококатници во Ѓорче Петров

Читај повеќе

Тетин се обидел да изврши обљуба врз неговите две внуки

Читај повеќе

Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Читај повеќе

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Читај повеќе

Контрола во угостителски објект во тетовско, приведени сопственикот и 18 странски државјанки

Читај повеќе

Приведени 18 лица во угостителски објект во Стајковци

Читај повеќе

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Читај повеќе