Апасиев со „палестинка“ во Собрание

Пратеникот и претседател на Левица, Димитар Апасиев, денеска во знак на поддршка и солидарност со палестинскиот народ на говорницата во Собранието излезе со препознатливата марама „палестинка“.

„Во бомбардирањето на Газа од страна на Израел, деновиве животот го загубија стотици цивили меѓу кои и 40 деца! Кога зборуваме за 40 загинати деца лесно е на бројката да гледаме како на уште само една трагична статистика, но тоа се човечки животи, со своја приказна и не може да се сведат на бројка“, пишува пратеникот од опозициската Левица.

Потоа и ги наброја имињата за 40-те загинати деца.

„Ова се нивните имиња:
Јазин ал Масри, 2 години
Амир ал Танани, 7 години
Ибраим ал Масри, 11 години
Адам ал Танани, 4 години
Јахја Калифа, 14 години
Мухамед ал Танани, 3 години
Лина Шафер, 16 години
Исмаил ал Танани, 8 години
Мустафа Обаид, 17 години
Ахмед ал Хаваџри, 14 години
Башар Самур, 17 години
Мухамед абу Дија, 1 година
Ибраим Хасанајн, 16 години
Оур ал Замили, 2 години
Мухамед Сулејман, 16 години
Ибраим ал Рантиси, 1 година
Хусеин Хамад, 11 години
Фавзија абу Фарис, 17 години
Бара ал Гарабали, 6 години
Ислам ал Атар, 8 години
Рахат ал Масри, 10 години
Амбер ал Атар, 6 години
Мавран ал Масри, 7 години
Мухамед ал Атар, 1 година
Хамза Али, 12 години
Абдула Џавда, 13 години
Хала ал Рифи, 14 години
Сухаиб ал Хадиди, 13 години
Заид ал Талибани, 5 години
Абдул Рахман ал Хадиди, 8 години
Амаар ал Амур, 11 години
Усама ал Хадиди, 6 години
Хамада ал Амур, 13 години
Мариам абу Хатаб, 8 години
Калид ал Кану, 17 години
Јаман абу Хатаб, 6 години
Лина Иса, 14 години
Билал абу Хатаб, 9 години
Батена Абид, 6 години
Јусуф абу Хатаб, 11 години“.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Македонија

Македонија прва во Европа по број на починати од ковид за една недела

Read more

Рускоска: Истрагата за Драги Рашковски во завршна фаза

Read more

Есенва ќе има поголем ризик за зараза, колективен имунитет само со вакцинација

Read more

Променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи

Read more
 

Вести

Македонија прва во Европа по број на починати од ковид за една недела

Читај повеќе

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Читај повеќе

Се истражува оштетувањето на електричната табла до прилепската модуларна болница

Читај повеќе

Рускоска: Истрагата за Драги Рашковски во завршна фаза

Читај повеќе

Приведен угостител, во локалот затекнати три лица без сертификат за вакцина

Читај повеќе

Кои се најбезбедни градови во светот за 2021 година?

Читај повеќе

Италијанците на референдум догодина за легализација на марихуаната

Читај повеќе

Есенва ќе има поголем ризик за зараза, колективен имунитет само со вакцинација

Читај повеќе

Променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи

Читај повеќе