Македонија

Апелација одлучи – куќен притвор за Катица Јанева

19. ноември 2019 - 16:24 | МИА

Скопскиот Апелациски суд попладнево донесе одлука со која ја уважи жалбата на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева и и одреди мерка куќен притвор.

– Преиначено е првостепеното решение и одредена е мерка куќен притвор, заедно со мерки за претпазливост, велат од Апелацискиот суд за МИА.

Лекарската документација, додаваат од Апелација, укажува дека и со мерката куќен притвор може да се обезбеди присуството на Јанева.

Јанева беше уапсена како осомничена за случајот „Рекет“ на 21 август годинава, по што судот ѝ одреди мерка притвор.

Коментирај