Апликации кои ја поттикнуваат креативноста на децата

Иако возрасните често се бунтуваат кога децата минуваат подолго време пред екрани, технологијата има и свои предности, особено кога станува збор за поттикнување на креативноста кај најмалите.

Креативноста е ментален процес кој вклучува создавање нови идеи или решенија за проблеми, како и врска меѓу новите и постојните идеи и поими.

Токму оваа вештина е потребно да се развива кај децата од најрана возраст. Поттикнувањето на креативноста долгорочно ќе се исплати бидејќи креативните луѓе се посамоуверени, похрабри, позрели, имаат смисла за хумор, ги извршуваат задачите до крај и се многу независни за разлика од другите.

Постојат неколку апликации кои можат да помогнат во развојот на детската креативност, а ова се дел од нив. Бесплатни се и се достапни за iOS и Android.

1. Brain Games Kids

Едноставна апликација која нуди 12 различни игри, од сложувалки до судоку и игри на меморија.

2. Toontastic

Ако вашето дете почнало да учи англиски, а сака и приказни, оваа апликација е идеална за него. Со помош на оваа апликација детето може да измисли цела приказна која може да се темели на претходно прочитани книги. Може да креира свои ликови, да го смисли целото дејство, да го сними сопствениот глас и да го претвори сето тоа во анимирано видео.

3. Magic Piano

За оние дечиња кои сакаат музика и сакаат да свират на пијано оваа апликација е одлична за нив. Ќе учат за тоновите и музиката низ игра.

Може да се контролира темпото и ритамот, да одберете ниво на сложеност, различни жанрови и инструменти. Апликацијата не е насочена само кон класичната музика туку нуди можности за поттикнување дополнителен интерес кај децата.

4. MoMa Art Lab

Со помош на оваа апликација децата ќе учат за боите и основните геометриски форми, а според тоа ќе создаваат свои ликовни дела. Оваа апликација е одлична за помалите деца.

5. Sketch

За поголемите дечиња е идеална апликацијата Sketch, која е еден вид социјална мрежа за делење на создадените дела. Секој ден се дава нова задача на одредена тема, па така овде може да се најдат совети за цртање или сликање на буквално сè.

Тоа што е добро кај оваа апликација е што се црта на хартија со различни бои, темперни боички, водени боички, туш или пенкало, а потоа може цртежот да го фотографирате и да го пренесете на апликацијата за да биде споделен со останатите.

реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Интернет

Како да направите анкета на Twitter?

Read more

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Read more

Апликации кои ја поттикнуваат креативноста на децата

Read more

Facebook избриша околу 900 профили поврзани со ултрадесничарски групи

Read more

Гик

  • play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Читај повеќе

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Читај повеќе
  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Објавено кратко видео за претстојниот Samsung Galaxy S20 Ultra

Читај повеќе