Апликација која споделува најмногу лични податоци – Дали ја користите?

Според истражувањето на компанијата pCloud, која се занимава со складирање на податоци на The Cloud, Instagram е најинвазивната апликација што се користи секојдневно.

Оваа апликација на компанијата Facebook, според истражувањето, споделува неверојатни 79% од личните информации на корисниците со други компании, вклучително и информации за купување, лични информации и историја на прелистување.

Исто така, користи 86% од податоците за да им покаже на корисниците релевантни реклами во име на други и да продава повеќе производи од Instagram или Facebook групи.

Во однос на инвазивноста, според тој извештај, апликацијата Facebook е на второ место, додека апликациите Signal, Clubhouse и Netflix не ги споделуваат тие податоци со трети лица или воопшто не ги користат за маркетинг.

PCloud ги консолидираше податоците врз основа на новата политика за приватност во продавницата за апликации Apple, Apple Store, а нивното последно истражување сугерира дека Instagram и Facebook споделуваат поголем дел од своите кориснички податоци со независни компании и ги користат многу за нивните маркетинг активности.

„Не е ни чудо што на вашиот feed има толку многу промовирана содржина. Со повеќе од милијарда активни корисници месечно, загрижувачки е што Instagram е центар за споделување на толку многу податоци на корисниците, кои воопшто не се ни запознаени со тоа“, стои во објавата на блогот на компанијата.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Софтвер

Како да блокирате несакани повици?

Read more

Apple ја поднови Siri

Read more

Внимавајте: Новиот Android вирус се преправа дека е ажурирање на системот

Read more

Апликација која споделува најмногу лични податоци – Дали ја користите?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе