Апокалипса на Босфор: Разорен ветер уништи згради, има мртви

Катастрофално невреме попладнево го погоди Истанбул и други делови на Турција, при што загинаа четири лица. Повредени се 19 лица.

 

Невремето предизвика голема материјална штета во градот со 15 милиони жители.

Според турските медиуми, една жена загинала во квартот Есенјурт во Истанбул, каде силните налети на ветерот откорнале дел од покривот кој паднал врз неа и врз нејзиното дете, јавува државната агенција Анадолија. Детето преживеало, но се здобило со тешки повреди.

URL

На друго место во градот, поради силни налети срушена е саат-кула, откорнати се дрвја и превртени се најмалку три камиони.

URL

Босфорот, тесниот воден пат што го дели градот, е затворен за поморски сообраќај, а траектните услуги се откажани.

Најмалку шест летови на авиони на Turkish Airlines кои требаше да слетаат во Истанбул се пренасочени кон градовите Анкара и Измир, изјави портпаролот на таа авиокомпанија.

• Tam fırtına nedeniyle Maltepe ve Pendik'teki iskelelerde bağlı bazı tekneler hasar gördü • Avcılar, Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Arnavutköy ve Sultangazi'de ağaçlar söküldü, çatılar uçtu • Beylikdüzü'nde rüzgarın hızı saatte 129 kilometreye kadar çıktı İstanbul'da fırtına hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor http://v.aa.com.tr/2433276

Posted by Anadolu Ajansı on Monday, November 29, 2021
реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Свет

Комерцијалните дронови забранети во ОАЕ бидејќи стануваат „машини за убивање“

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Нова корона мапа на ЕУ: Наскоро сѐ ќе биде темноцрвено?

Read more

Италија од февруари ги олеснува мерките за сите патници од ЕУ

Read more
 

Вести

Османи: Како членка на НАТО се подготвуваме за сите ризици по заедничката безбедност

Читај повеќе

Комерцијалните дронови забранети во ОАЕ бидејќи стануваат „машини за убивање“

Читај повеќе

КОВИД биланс: 1.861 нов случај, најмладиот починат пациент е 22-годишен

Читај повеќе

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Читај повеќе

Нова корона мапа на ЕУ: Наскоро сѐ ќе биде темноцрвено?

Читај повеќе

Цените на нафтата „беснеат“ поради украинската криза

Читај повеќе

Објавена мапа за развој на велосипедска стратегија, Македонија нема никаква

Читај повеќе

Нуредини: Потрошувачката на кеси намалена до 10 пати

Читај повеќе

Италија од февруари ги олеснува мерките за сите патници од ЕУ

Читај повеќе