Apple ги брише лозинките, воведува непробоен passkey

Уредите на Apple веќе нема да користат лозинки од следниот месец.

Порталот Unilad објави дека, наместо да користат лозинка, корисниците ќе користат passkey, дигитален клуч кој никој нема да мора да го памти, а кој ќе биде комбиниран со отпечаток од прст или препознавање лице.

Новиот безбедносен процес значи дека корисниците на уредите на Apple нема да имаат лозинки кои можат да се погодат или да станат достапни поради дупка во безбедносниот систем и ќе можат да се логираат подеднакво брзо како порано.

Passkey ќе се складира на уредите, но со Apple iCloud Keychain ќе се синхронизира низ уредите. Тие нема да бидат видливи за никого, дури ни за Apple, што значи дека ќе се намали ризикот од протекување на податоци. Дополнително, според Unilad, Apple во иднина би можел да воведе passkey систем што би можел да се користи на уреди со други оперативни системи, како што се лаптопи со Windows или Android уреди.

Оваа вест доаѓа нешто повеќе од еден месец откако Apple го претстави iOS 16, следната голема верзија на софтверот за iPhone, а веќе некое време се шпекулира за лансирањето на новиот телефон iPhone 14, кој би можел да се најде во продажба оваа есен.

Што мислите за оваа нова технологија? Дали е време засекогаш да се збогуваме од лозинките?

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Вести

Доаѓа омилениот спектакл на ноќното небо: Како се откриени Персеидите и како го добиле името?

Read more

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Read more

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Read more

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Read more
 

Гик

Тензиите меѓу Кина и Тајван го одложуваат излегувањето на iPhone 14?

Читај повеќе

Што е madware и како да се заштитите од него?

Читај повеќе

Instagram ќе тестира високи фотографии како Reels

Читај повеќе
  • filter

Доаѓа омилениот спектакл на ноќното небо: Како се откриени Персеидите и како го добиле името?

Читај повеќе

Екстензии за Chrome и Edge крадат мејлови на корисниците

Читај повеќе

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Читај повеќе

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Читај повеќе

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Читај повеќе

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Читај повеќе