Камери, камери, камери...

Apple ги претстави новите iPhone 11, iPhone 11 Pro и iPhone 11 Pro Max

Аpple вчера имаше бурен ден и претстави купче нови уреди. iPhone 11 доби повеќе варијации. Одиме по ред.

Наследникот на iPhone XR се вика iPhone 11. Новиот уред ќе биде достапен во 6 бои, има 6,1 инчен дисплеј и доаѓа со две камери за широкоаголно снимање. Новите камери пружаат поширок распон на опции за снимање видео во 4К при 60 слики во секунда, како и портрет мод за животни (кој не беше достапен во претходната верзија на уредот). Предната камера сега може да снима и 4К видео.

Уредот има нова генерација на процесор A13 Bionic и батерија која ќе пружа еден час повеќе користење во однос на претходникот XR. Телефонот ќе чини 699 долари.

Вториот новитет е уредот iPhone Pro, кој доаѓа во две верзии - 5,8 и 6,5 инчи (iPhone Pro Max) и ќе биде достапен во четири бои (сива, златна, темно зелена и црна). Батеријата му трае 4, односно 5 часа повее од претходната генерација и конечно доаѓа со полнач од 12 V.

iPhone 11 Pro доаѓа со телефото објектив, широкоаголен објектив и ултра широк објектив.

iPhone 11 Pro ќе чини 999 долари, а iPhone 11 Pro Max ќе чини 1.099 долари.

Уредите се достапни за нарачка уште веднаш, а испораката започнува од 20-ти септември.

реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Мобилни

Никогаш не го фрлајте стариот мобилен пред да ги направите овие работи

Read more

Google ја тестира функцијата Smart Downloads за YouTube на Android

Read more

Познати првите детали за гејмерскиот Black Shark 5 на Xiaomi

Read more

Honor го претстави Magic V - смартфон на преклоп

Read more
 

Гик

Никогаш не го фрлајте стариот мобилен пред да ги направите овие работи

Читај повеќе

Инвестициите во вселенската инфраструктура нагло се зголемија во 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 места во Баварија кои треба да се посетат

Читај повеќе

Мегасанта мраз испушта големи количества слатка вода во океанот

Читај повеќе
  • filter

6 загрозени животински видови поради климатските промени

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок џиновски корален гребен откриен на Тахити

Читај повеќе

Астрономите се жалат од сателитите на SpaceX

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Словенија има замок кој веќе 8 века виси од карпа

Читај повеќе

Почна првиот археолошки експеримент во вселената

Читај повеќе