Официјално

Apple ги претстави новите iPhone 13 модели

Apple денес официјално ги претстави новите iPhone модели iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro и iPhone 13 Pro Max. 

Новите iPhone 13 Pro и iPhone 13 Pro Max имаат побрз графички процесор, подобрен хардвер на камерите и најважното - првиот ProMotion дисплеј на iPhone.

ProMotion е новиот дисплеј на iPhone кој може да може да „врти” со ниска фрекфенција на освежување на дисплејот од 10Hz, до висока од 120Hz. Големината на дисплеите остана иста - 6.1 кај iPhone 13 Pro и 6.7 кај iPhone 13 Pro Max.

Apple заглави на камери со 12 мегапиксели резолуција. Но, ги подобрува сензорите, леќите и процесирањето на фотографиите. Главната камера има сензор со импресивна големина на пикселите од 1.9µm и бленда од f/1.5. За споредба, 12 Pro Max имаше 1.7µm пиксели и f/1.6 бленда. Или во превод, ова значи дека во услови на слабо осветлување, новиот модел може да фати 2,2 пати повеќе светло.

На ред е новиот Apple A15 Bionic чипсет, кој е направен од 15 милијарди транзистори (А14 имаше 11,8 милијарди). Ја задржува 2+4 CPU структурата со две големи јадра, а Apple се фали со „50% побрз од водечките на конкуренцијата”. GPU сега има 5 јадра.

Pro моделите ќе бидат достапни во Graphite, Gold, Silver и новата Sierra Blue бои. Рамката на куќиштето е нарпавена од нерѓосувачки челик, задната страна е мат стакло, а леќите на камерите се покриени со сафирно стакло.

iPhone 13 mini и iPhone 13 имаат А15 Bionic процесор. Дијагоналата на екранот останува непроменета - 5,4 инчи за iPhone 13 mini и 6,1 инчи за iPhone 13. Панелите поддржуваат Dolby Vision, HDR10 и HLG стандарди.

iPhone 13 mini и iPhone 13 имаат две камери од задната страна поставени дијагонално - главната има сензор од 12 мегапиксели и 26mm f/1.6 леќа. Втората камера е широкоаголна f/2.4 со сензор од 12MP. Напред е 12MP TrueDepth селфи камерата.

Новите iPhone модели ќе бидат достапни за преднарачки од петок, 17 септември, а испораките почнуваат од 24 септември.

Аpple не објави спецификација на батеријата, но ветува 2,5 часа и 1,5 часа повеќе време на издржливост во споредба со претходните модели.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Мобилни

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Read more

Microsoft повторно има надежен телефон: Surface Duo 2 ги оправда очекувањата

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе