Apple ги претстави новите компјутери Silicon Mac

Apple ги претстави Silicon Mac компјутерите, првите Mac уреди со свој процесор. Беа најавувани долго време, а сега конечно пристигнаа.

Претставени се MacBook Air и MacBook Pro со дијагонали со екран од 13 инчи, како и MacBook Mini. Новиот процесор за лаптопите го произведе самата компанија Apple, а се вика M1.

URL

Претставен е и новиот MacBook Air, најтенкиот досега. Дијагоналата на екранот е 13,3 инчи, а е побрз до 3 пати повеќе од претходниот модел. Од компанијата Apple тврдат дека станува збор за компјутер кој има одлична батерија, која може да трае до 18 часа.

Remote video URL

Ќе чини 999$, a нема да има вентилатор.

URL

Го претставија и MacBook Mini кој е трипати повеќе побрз од претходникот. Ќе има USB A, Ethernet, HDMI 2.0 и останати важни влезови.

URL

Цената на овој уред ќе биде 699 долари.

URL

MacBook Pro со дијагонала од 13 инчи беше третиот уред кој е претставен вчера.

URL
URL

И овој лаптоп го придвижува М1 и е трипати побрз од претходниците.

URL

Батеријата ќе му трае и до 20 часа. Цената на овој уред е 1299$.

Remote video URL
Тагови
реклама

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Хардвер

Apple развива флип-екран за iPhone

Read more

Проблеми со хард дискот? Како да ги препознаете и што да направите

Read more

Како работи селфи камерата скриена под дисплејот?

Read more

Дисплеј на мобилен што сам се поправа? Постои, ама е прескап

Read more
 

Гик

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сè што треба да знаете за новиот Samsung Galaxy S21

Читај повеќе
  • play_arrow

Virgin Orbit успешно лансираше сателити на НАСА

Читај повеќе

Apple развива флип-екран за iPhone

Читај повеќе
  • play_arrow

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе