Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Пред неколку месеци, се појавија информации дека хедсетот Apple Vision Pro 2 нема да се појави на пазарот барем до август 2025 година, меѓутоа, новиот извештај вели дека компанијата всушност го запрела развојот и сега планира да лансира подостапен модел.

The Information наведува дека бројот на вработени во проектот за развој на Vision Pro 2 е на моменти намален и дека Apple известил барем еден од своите добавувачи дека го прекинал развојот на втората генерација на хедсетот Vision Pro. Сè уште не е познато колку ќе чини поприфатливата верзија, но The Information наведува дека целта е цената да се постави на околу 1.500 евра.

Подостапниот Vision, наводно, ќе изгуби некои од карактеристиките на моделот Pro. Треба да го позајми премиум екранот на моделот Pro, но ќе користи поедноставна лента за глава, помали звучници и помалку камери. Сепак, извештајот вели дека Apple прави сè што може за да ја намали цената на Vision без премногу да ги намали функциите.

Иако е можно развојот на слушалките Vision Pro 2 да продолжи, сепак фокусот е на поприфатлива верзија.

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Вести

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе