Apple го претстави новиот MacBook Pro

Компанијата Apple го претстави новиот 13-инчен MacBook Pro со Magic Keyboard тастатура.

Во период од шест месеци Apple ги смени тастатурите на целата понуда на лаптопи.

13-инчниот MacBook Pro има 16 GB побрз 3733 MHz RAM, како и 256 GB SSD меморија. RAM меморијата може да се надогради на 32 GB, а SSD меморијата до 4 TB.

Од Apple тврдат дека 10. генерација на процесорите на Intel има turbo boost до 4,1 GHz и новата графика Iris поддржува Pro Display XDR со 6К резолуција.

Основниот модел од 1.299 долари доаѓа со 256 GB меморија, што значи дека има 128 GB повеќе во однос на претходните модели.

Нарачките започнуваат од денес.

Тагови
реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more

Хардвер

Поглед во новиот лаптоп Surface Book 3

Read more

Dell претстави два нови лаптопа

Read more

Apple планира да произведе iPad и iPad mini со поголем екран

Read more

Поглед во новиот таблет Surface Go 2

Read more

Гик

  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • filter

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Читај повеќе

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Читај повеќе

Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот лаптоп Surface Book 3

Читај повеќе

Апдејтот Euro 2020 за PES ќе стигне во јуни

Читај повеќе