Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Помалку од една недела откако Apple ја објави серијата iPhone 14, корисниците пријавуваат проблеми со вибрирање на камерата при користење на некои надворешни апликации.

Споменатиот проблем сега е решен како дел од ажурирањето на iOS 16.0.2, кое пристигнува до корисниците на iPhone вон планираниот распоред.

Според извештаите, проблемот со вибрациите на камерата е предизвикан од втората генерација на iOS системот со поместување на сензорот на главната камера во моделите iPhone 14 Pro и 14 Pro Max. Некои корисници пријавија гласни звуци на гребење и вибрации кои доаѓаат од камерата по отворањето на апликациите на екосистемот што не се на Apple, што ја прави камерата неупотреблива за овие апликации.

URL

Новото ажурирање носи уште некои поправки. Корисниците се пожалија и на новата нотификација за copy/paste во верзијата iOS 16. Од корисниците беше побарана дозвола за copy/paste на содржини меѓу апликациите, а корисниците беа изнервирани од тоа колку често се појавува оваа нотификација.

Ажурирањето на iOS 16.0.2 сега пристигнува на сите поддржани модели на iPhone. За да го примените ажурирањето, одете во Settings > General > Software Update.

Тагови
реклама

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Пет клучни витамини кои треба да ги внесувате во текот на зимата

Read more

Која храна мора да ја изедеме истиот ден кога ќе ја зготвиме или отвориме?

Read more

Габриела Спаниќ изгледа непрепознатливо по бројните козметички зафати

Read more

Софтвер

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Read more

Google во 2024 ќе go воведе Gemini AI иако има проблем со прашања кои не се на англиски

Read more

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Read more

Дали ги знаете 10-те најкорисни кратенки во Microsoft Word?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за GTA 6: Познати се првите детали, ќе пристигне во 2025 година

Читај повеќе

Meta ја откажува опцијата за допишување со Facebook пријателите на Instagram

Читај повеќе

Откази за 1.500 вработени во Spotify

Читај повеќе