Apple исфрла основни елементи од дизајнот на iPhone 15

Apple постојано работи на својата линија iPhone, па компанијата веќе размислува за серијата iPhone 15, која се очекува во септември 2023 година.

Според аналитичарот на Apple, Минг-Чи Куо, една од промените што ќе бидат имплементирани во iPhone 15 се однесува на дизајнот на копчињата за јачина на звук и вклучување на уредот.

Компанијата од Купертино, наводно, планира да ги исгрли физичките копчиња што моментално ги користи iPhone и да користи дизајн сличен на старт копчето на iPhone 7.

Како резултат на оваа промена, се очекува компанијата да користи нов Taptic Engine, кој е дизајниран да направи притискањето на овие копчиња да дава исто такво природно чувство како притискањето физички копчиња.

URL

Технологијата Taptic Engine ќе биде поставена на левата и десната страна на рамката, со цел да се формира тактилен одговор кој кај корисникот ќе создаде чувство како да притиска физичко копче.

Покрај ова, аналитичарот верува дека Apple повторно ќе биде трендсетер во светот на телефоните и дека производителите на Android уреди најверојатно масовно ќе копираат слични дизајни на копчиња за нивните телефони.

Тагови
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Што е стрептококна инфекција од групата А, опасна за децата?

Read more

Хардвер

Зошто батериите на телефоните се празнат побрзо во зима?

Read more

Како телефонските батерии може да бидат опасни?

Read more

Доаѓа конкуренцијата на најмоќните Qualcomm Snapdragon чипови

Read more

Apple исфрла основни елементи од дизајнот на iPhone 15

Read more
 

Гик

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе

ЕУ инвестира 43 милијарди евра во производство на европски чипови

Читај повеќе

Кој најмногу верува во вештерки, клетви и уроци?

Читај повеќе

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Армијата на САД избра замена за хеликоптерите Apache и Black Hawk

Читај повеќе