Apple ја поднови Siri

На корисниците ќе им биде дадена опција да изберат помеѓу неколку гласови, што според Apple би требало да звучи уште поприродно од досегашната „подобрена“ Siri.

Siri наскоро може да зборува како друга личност и тоа не само со женски глас. Дигиталниот асистент на Apple ќе воведе уште два гласа на англиски јазик, обезбедувајќи дополнителен избор на корисниците на уредите iOS и HomePod, пренесува Techcrunch.

Apple дури ангажираше нови актери за да ѝ дадат глас на Siri и тие снимки ги помина низ Neural text to speech engine, систем за создавање уверлив компјутерски говор.

URL

Ова не е единствената добра вест за Siri во iOS 14.5. Со доаѓањето на најновата бета верзија, гласовите на Siri во Ирска, Италија и Русија исто така ги добија придобивките од адаптивниот изговор, со што бројот на јазици се користат со ова подобрување во рамките на iOS се зголемува на 38.

Тагови
реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Софтвер

Како да блокирате несакани повици?

Read more

Apple ја поднови Siri

Read more

Внимавајте: Новиот Android вирус се преправа дека е ажурирање на системот

Read more

Апликација која споделува најмногу лични податоци – Дали ја користите?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе