Apple ќе може да лоцира исклучен или ресетиран iPhone со iOS 15

Се чини дека со iOS 15, телефонот всушност не е целосно „исклучен“.

Останува во состојба на слабо напојување (low power state) и се однесува како AirTag, дозволувајќи му на кој било iOS уред во близина да го собере Bluetooth сигналот и да ја испрати својата локација.

Тоа исто така значи дека ако вашиот iPhone е празен во текот на денот, сепак ќе имате можност да ја најдете неговата локација уште неколку часа. Всушност, Apple вели дека следењето на локацијата ќе продолжи да работи дури и откако телефонот ќе се врати на фабричките поставки со овозможено заклучување.

Apple ги известува корисниците за ова ново однесување преку дијалог за предупредување кога ново ажурираниот iOS 15 iPhone за првпат ќе се испразни.

Интересно е што дијалогот за предупредување се однесува на оваа функција за полесно наоѓање украдени уреди.

Apple обично не се залагаше за употреба на мрежните карактеристики на Find My Network во борбата против кражби. Ако навистина сакате вашиот iPhone да се исклучи, можете да го промените однесувањето во поставките и целосно да го оневозможите тој режим.

Тагови
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Софтвер

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Read more

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Read more

Apple ќе може да лоцира исклучен или ресетиран iPhone со iOS 15

Read more

Monterey ќе биде новата верзија на macOS

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе