Apple ќе плати 113 милиони долари за намерно забавување на старите телефони

Apple ќе им исплати 113 милиони долари согласно спогодбата со оштетените корисници, поради обвинувањата дека намерно ги забавила постарите модели на iPhone.

Милиони луѓе од дури 33 држави во САД биле погодени од овој проблем и тие тврдат дека компанијата Apple го сторила тоа намерно, со цел да ги принуди корисниците постојано да купуваат нови уреди.

Apple одби да ги коментира ваквите обвинувања, но во претходните соопштенија стоеше дека телефоните работат побавно за да го продолжат траењето на батеријата. Целиот овој настан, наречен „Batterygate“, се случи во 2016 година и ги опфати уредите iPhone 6, iPhone 7 и iPhone SE, кои потоа беа ажурирани и забавени.

URL

Покрај оваа спогодба, има уште една од март, кога Apple се согласи да плати 500 милиони долари во колективна постапка.

Компанијата од Купертино призна дека телефоните во тоа време забавувале, но негираше дека тоа го сториле за финансиска корист. Сепак, во тужбата се вели и дека Apple сигурно знаела дека бавното работење на постарите уреди ќе има влијание врз продажбата на новите.

Тагови
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Вести

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Read more

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Read more

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Read more

Кинеската вакцина е ефикасна само 50,4%

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Читај повеќе
  • filter

HTC го претстави смартфонот Desire 21 Pro 5G

Читај повеќе