Apple ќе плати 113 милиони долари за намерно забавување на старите телефони

Apple ќе им исплати 113 милиони долари согласно спогодбата со оштетените корисници, поради обвинувањата дека намерно ги забавила постарите модели на iPhone.

Милиони луѓе од дури 33 држави во САД биле погодени од овој проблем и тие тврдат дека компанијата Apple го сторила тоа намерно, со цел да ги принуди корисниците постојано да купуваат нови уреди.

Apple одби да ги коментира ваквите обвинувања, но во претходните соопштенија стоеше дека телефоните работат побавно за да го продолжат траењето на батеријата. Целиот овој настан, наречен „Batterygate“, се случи во 2016 година и ги опфати уредите iPhone 6, iPhone 7 и iPhone SE, кои потоа беа ажурирани и забавени.

URL

Покрај оваа спогодба, има уште една од март, кога Apple се согласи да плати 500 милиони долари во колективна постапка.

Компанијата од Купертино призна дека телефоните во тоа време забавувале, но негираше дека тоа го сториле за финансиска корист. Сепак, во тужбата се вели и дека Apple сигурно знаела дека бавното работење на постарите уреди ќе има влијание врз продажбата на новите.

Тагови
реклама

Автобус изрешетан со „калашников“ во Косово, загинаа двајца тинејџери и возачот

Read more

Паметните часовници сè попопуларни: Apple со најголема заработка, WearOS доминира

Read more

Зошто е можно да немате COVID-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Read more

Што се случува во телото ако секој ден земате витамин Ц?

Read more

Вести

Црцорењето на птиците станува сѐ потивко: Научниците открија загрижувачки податоци

Read more

Русија воведува кучиња падобранци во армијата

Read more

Научници сакаат да создадат магнетно поле на Марс

Read more

Зошто е можно да немате COVID-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Црцорењето на птиците станува сѐ потивко: Научниците открија загрижувачки податоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Русија воведува кучиња падобранци во армијата

Читај повеќе

Научници сакаат да создадат магнетно поле на Марс

Читај повеќе

Паметните часовници сè попопуларни: Apple со најголема заработка, WearOS доминира

Читај повеќе

Зошто е можно да немате COVID-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Читај повеќе

Кој произведувач прв ќе претстави смартфон со камера од 200 MP?

Читај повеќе

Вирусите може да изумрат – дали тоа се случува со коронавирусот во Јапонија и Индија?

Читај повеќе

Вработена во Pfizer ги украла тајните за ковид вакцините

Читај повеќе

Blue Origin во декември ќе испрати 6 туристи во вселената

Читај повеќе