Apple најави голема промена за iOS 18

Веќе е познато дека iOS 18 треба да биде лансиран кон крајот на оваа година и дека ќе доаѓа со голем број надградби.

Сепак, не сите надградби се чисто козметички. Многу важно безбедносно ажурирање доаѓа и во системот, и тоа не е само апликација што го олеснува управувањето со лозинките и кодовите за потврда.

Apple ќе го промени начинот на кој апликациите од трети страни комуницираат со вашиот iPhone. Имено, iOS 18 ќе им овозможи на корисниците да изберат со кои контакти сакаат да споделуваат податоци во рамките на апликацијата. Кога вашиот iPhone ќе праша дали сакате да дозволите пристап до вашите контакти, ќе се појават два скокачки прозорци.

Во првиот прозорец ќе бидете прашани дали сакате да дозволите пристап до контактите, а во вториот ќе можете да го поставите изборот. Тековниот iOS 17 нуди само две опции, кои се за да се овозможи целосен пристап и да се одбие пристапот.

Според Tech Radar, постојат неколку причини за оваа новост. За почеток, оваа промена ќе го ограничи количеството податоци што може да ги собираат апликациите од трети страни. Безбедносната компанија Mysk вели дека некои апликации, како LinkedIn, добиваат премногу непотребни дозволи.

Друга причина е што ажурирањето може да го спречи софтверот постојано да бара пристап откако ќе му биде одбиен. Но, тоа не е потврдено.

Како што се вели, iOS 18 ќе воведе можност за заклучување и криење на апликациите за да се задржи содржината или постоењето на апликацијата од кој било освен од корисникот. Сите скриени апликации ќе бидат зачувани во една папка, а до неа ќе пристапите со потврдување на вашиот идентитет.

Исто така, кога заклучувате или криете апликација, iPhone ќе побара од вас да го потврдите вашиот идентитет преку биометрија или лозинка. Функцијата е дизајнирана така што случајно не ги изложувате чувствителните информации на несакани прикази.

Тагови
реклама

Софтвер

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Read more

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе