Apple патентираше нова верзија на iPod

Apple неодамна поднесе барање за патент за уред многу сличен на iPod.

Уредот е наменет да прави сѐ како паметен телефон, но без досадни повици и СМС пораки кои го „расипуваат“ корисничкото искуство. Исто така, на него може да се складира музика, клипови и книги, главната забележлива разлика во однос на стариот модел е што служи и како куќиште за безжични слушалки.

На овој начин, практичната футрола за слушалките AirPods би била претворена во iPod.

Сепак, сè уште не е познато дали уредот навистина ќе се најде на пазарот, бидејќи многу патенти никогаш не „го гледаат светлото на денот“.

Во јули 2017 година, Apple ги прати iPod Shuffle и Nano во историјата, а беа објавени и два модела на iPod Touch со двојно поголем капацитет.

Сепак, во август 2020 година се појавија гласини дека Apple соработува со владата на развој на „таен“ iPod. Поранешен софтверски инженер на Apple, кој работел за компанијата 18 години, ја сподели приказната за тоа како Apple му помогнал на американското Министерство за енергетика да го измени iPod од петтата генерација за тајно да снима и складира податоци.

Наводно, приказната потекнува од 2005 година, кога „под носот“ на поранешниот извршен директор на Apple, Стив Џобс, се развивал „специјален iPod“ а за проектот знаеле само четворица.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Хардвер

Бирајќи го идеалниот Bluetooth звучник: 6 работи на кои треба да се внимава

Read more

Дали знаете дека USB стикот има рок на траење?

Read more

Откриени спецификациите на Pixel Tablet на Google

Read more

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Read more
 

Гик

Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Читај повеќе

Запознајте го најопасниот USB кабел

Читај повеќе

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе