Apple подготвува промена за iPhone 15 Pro од која многумина стравуваат

Сè повеќе се шпекулира за претстојната серија на iPhone 15, а сега се појавија нови гласини.

Најновите информации сугерираат дека моделите на iPhone 15 Pro би можеле да добијат поскапување, што ќе се случи за прв пат од 2017 година.

Во својот извештај, аналитичарот Џеф Пу посочи можно зголемување на цената за моделите iPhone 15 Pro и 15 Pro Max. Тој вели дека причината за поскапувањето би можело да биде додавањето на голем број подобрувања на новиот iPhone.

Овие подобрувања може да вклучуваат изработка од титаниум, цврсти копчиња за вклучување и јачина на звук, перископски објектив, повеќе RAM и побрз USB 3.2 Type-C порт. Дополнително, телефоните ќе ја користат стратегијата на Apple за имплементирање на различни чипови во модели со и без Pro во името, при што моделите Pro најверојатно ќе користат чипсет A17 Bionic.

Remote video URL

Ова не е првпат да слушаме за можно зголемување на цената на моделите на iPhone 15 Pro. Претходниот извештај сугерираше дека iPhone 15 Pro ќе има почетна цена од 1.099 долари, додека 15 Pro Max би можел да чини 1.199 долари во основната верзија.

Станува збор за зголемување од околу 100 долари, што ќе налути многу корисници. Останува да видиме дали тоа ќе се одрази на моделите iPhone 15 и 15 Plus.

Секако, како и секогаш, новостите од овој тип треба да се земат со резерва бидејќи има уште неколку месеци до објавувањето на серијата iPhone 15.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Мобилни

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Apple подготвува промена за iPhone 15 Pro од која многумина стравуваат

Read more

Samsung ги претстави Galaxy A54 и Galaxy A34

Read more

Huawei на 21 март ќе ја претстави серијата P60 и Mate X3

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе