Apple подготвува софтвер кој ќе го реши проблемот со радијацијата на iPhone 12

Компанијата Apple работи на надградба на софтверот со цел да го реши проблемот со радијацијата, што го утврдија француските власти во случајот со iPhone 12, паметен телефон стар три години.

Францускиот регулатор АНФР утврди дека iPhone 12 ги надминува дозволените нивоа на радијација, поради што продажбата на овој модел е прекината во оваа земја. Од друга страна, Apple ги отфрла сите обвинувања и тврди дека проблемот лежи во француските протоколи за тестирање, пренесува Reuters.

Компанијата од Купертино посочува дека не е безбедносен проблем и напоменува дека iPhone 12 добил сертификати од повеќе меѓународни тела, како и дека е усогласен со светските стандарди за радијација.

Надградбата на софтверот нема да го прилагоди нивото на радијација со оглед на фактот дека станува збор за хардверски проблем, туку ќе биде „приспособување на протоколот што го користат француските регулатори“. Apple очигледно верува дека софтверскиот пач ќе биде доволен за да му овозможи на iPhone 12 да ги помине тестовите за радијација, што на крајот би значело продолжување на продажбата на iPhone 12 во Франција.

Вистина е дека Франција навистина ги промени правилата во 2020 година и додаде екстремитети на процесот на тестирање на нивоата на зрачење, како и радиофреквентната енергија апсорбирана од телото користејќи одредена опрема, имено Specific Absorption Rate (SAR). За време на неодамнешните SAR тестови, регулаторите открија дека iPhone 12 го надминува нормалното ниво кога некое лице го држи телефонот, иако тој успешно го поминал тестот што ги зема предвид главата и телото.

Данска и Белгија застанаа до Apple и не ја забранија продажбата на iPhone 12. Експертите од индустријата исто така изјавија дека нема опасност од изгореници и топлотен удар како последица на зрачењето на мобилните телефони.

Сепак, Французите не се откажуваат и се подготвени да дозволат продолжување на продажбата откако смартфонот ќе ги помине тестовите.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Мобилни

Први информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“?

Read more

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Read more

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Read more

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Read more
 

Гик

Lego престана да произведува коцки од рециклирани пластични шишиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Робот на њујоршката полиција ќе патролира во метро станица

Читај повеќе

Google од јануари дефинитивно ја гаси основната HTML верзија на Gmail

Читај повеќе

Зошто некои астрономи тврдат дека зад Нептун се наоѓа неоткриена планета?

Читај повеќе

Шесте најголеми безбедносни „дупки“ во Android и како да ги избегнете

Читај повеќе

Први информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“?

Читај повеќе

Антиваксерите се помалку интелигентни, покажа огромна студија

Читај повеќе
  • play_arrow

Сондата на НАСА со примерок од опасен астероид стигна на Земјата

Читај повеќе

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе