Apple пријави рекорден профит од 83 милијарди долари

Apple ги објави податоците за својата добивка во третиот квартал од минатата година, која изнесува 83 милијарди долари и е поголема од прогнозите дадени од аналитичарите.

Според објавените податоци, Apple заработил 40,7 милијарди долари од продажбата на iPhone, потоа 7,22 милијарди долари од iPad и 7,4 милијарди долари од Mac.

По објавувањето на извештајот, акциите на Apple пораснаа за повеќе од три проценти. И покрај рекордниот профит, Apple објави дека нето приходот паднал за 10,5 отсто во споредба со претходната година.

Некои од проблемите со кои се соочува Apple се инфлацијата што ги погодува клиентите и локдаун мерките за коронавирусот во Кина, кои освен што ја намалуваат продажбата, создаваат и проблеми во синџирот на производство.

Пазарната капитализација на компанијата претрпе и поголем пад во технолошкиот сектор и сега изнесува 2,5 илјади милијарди долари. Сепак, аналитичарите проценуваат дека силниот раст на сегментот на услуги ќе ја врати компанијата на вредност од повеќе од три илјади милијарди долари.

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Бизнис

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

УЈП: Корисниците на МојДДВ може да се вратат на напредниот скенер

Read more

Волстрит: Nasdaq на највисоко ниво во последните три месеци

Read more

Пад на пазарот на смартфони во Европа

Read more
 

Вести

Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Читај повеќе

Предпремиера на Мakedonissimo на пијанистот Трпчески во струшкото село Збажди

Читај повеќе

Петличковски: Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, треба да се подготвувaме за есента

Читај повеќе

На Табановце и на Богородица се чека до еден час

Читај повеќе

Почина еден од стожерите на Катедрата за италијански јазик, проф. Љиљана Узуновиќ

Читај повеќе

Лондонски музеј ќе ѝ врати на Нигерија 72 артефакта украдени во XIX век

Читај повеќе

Прогресивното одданочување останува отворено прашање, од данокот на добивка и на личен доход ќе се соберат 54 милиони евра

Читај повеќе

Фестивалот Браќа Манаки ќе се отвори со филмот „Божјата рака“ на 19 август

Читај повеќе

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

Читај повеќе