Apple призна зошто ги скенира фотографиите на корисниците

Apple ги скенира корисничките фотографии за да најде докази за злоупотреба на детски фотографии, но американската технолошка компанија не открива како функционира ваквиот вид на скенирање.

Овој податок ги загрижува корисниците на уредите на Apple, особено што не е познато од кога компанијата ја има оваа пракса.

Информацијата за скенирање на фотографии ја потврди и Џејн Хорват, директорката на Apple која на настанот во Лас Вегас вели дека компанијата користи технологија со помош на која пронаоѓа материјали за сексуално злоставување на деца.

И порано се претпоставуваше дека Apple можеби има ваква пракса, но дури сега од компанијата признаа дека го прават тоа.

Со тоа Apple се придружи и на другите компании како што се Facebook, Twitter и Google кои одамна ја користат алатката за скенирање на фотографии позната како PhotoDNA.

Оваа алатка ги прегледува фотографиите со помош на базата податоци на познати злоставувачи. 

Оваа пракса на Apple ги подели мислењата на нивните корисници. Некои корисници ја поддржуваат одлуката на компанијата за сузбивање на криминалот, додека други го критикуваат Apple дека ја компромитира приватноста на податоците на корисниците.

Меѓутоа, технолошкиот експерт Бил Мју истакнува дека ваквите критики се погрешни и тврди дека оваа нова мерка е поради безбедносни причини.

реклама

Скарлет Јохансон се омажи по третпат

Read more

Егзодус од Париз: Колони долги вкупно 700 километри за бегство од градот

Read more

Утре има ретка Сина Месечина: Ќе биде среќна за четири хороскопски знаци

Read more

Кога веќе нарачуваш специјален Rolls Royce, направи го ваков

Read more

Вести

Откриен корален гребен висок колку Емпаер стејт билдинг

Read more

Експерти: Губењето антитела на короната не е нужно лоша вест

Read more

Потврдено: Има дупка на Меѓународната вселенска станица

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Гик

Топ 10 најтешки видеоигри - која од овие ви „искина живци“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриен корален гребен висок колку Емпаер стејт билдинг

Читај повеќе

Нов успех на НАСА: OSIRIS-REx собра примероци од астероидот Бену

Читај повеќе

Epic Games ве чести две хорор игри за Ноќта на вештерките

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА планира да испрати подморница на Титан

Читај повеќе

Експерти: Губењето антитела на короната не е нужно лоша вест

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали iPhone 12 го помина тестот на издржливост?

Читај повеќе

Закани по живот поради одложувањето на Cyberpunk 2077

Читај повеќе

Нова апликација за запознавање ги спојува луѓето со исти фитнес навики

Читај повеќе