Apple сака да го купи Јунајтед, клубот би станал побогат од Сити, ПСЖ и Њукасл

Apple е подготвен да упати сензационална понуда за Манчестер Јунајтед со која би станал најбогат клуб во светскиот фудбал, пишува Daily Star.

Наводната понуда од 7 милијарди долари ќе го стави Јунајтед пред Манчестер Сити, Пари Сен Жермен и Њукасл, со проценетата нето вредност на Apple од 2,4 илјади милијарди долари што ги засенува режимите задолжени за тие клубови. Star пишува дека и покрај тоа што семејството Глејзер бара неверојатни 10 милијарди долари за Јунајтед, тие ќе се задоволат со највисоката понуда.

Иако Apple нема претходно искуство со поседување фудбалски клуб, а уште помалку клуб со големина на Јунајтед, Star известува дека извршниот директор Тим Кук сака да ги истражи можностите што може да ги донесе сопственоста на англискиот гигант. Гласините дека водечката технолошка компанија подготвува понуда доаѓаат откако беше објавено дека Дејвид Бекам ќе биде отворен за разговори со потенцијалните понудувачи, а легендата на Јунајтед може да се покаже како вредна предност во процесот.

URL

Star понатаму пишува дека планот на Кук би можело да вклучи значително реновирање на објектите на клубот, вклучително и изградба на нов најсовремен стадион кој ќе се смета за еден од најдобрите во светот. Иако Apple и Кук се раните фаворити, тие најверојатно ќе се соочат со конкуренција од други места, а британскиот милијардер и навивач на Јунајтед сер Џим Реклиф првпат покажа интерес во октомври. Financial Times го спомена и дуото Џош Харис и Дејвид Блицер или Стивен Паглиука и Лери Таненбаум како други потенцијални замени за семејството Глејзер.

И покрај бараната цена на Глејзер од 10 милијарди долари, други експерти го проценуваат клубот помеѓу 5 и 8 милијарди долари на сегашниот пазар.

реклама

Фудбал

Роналдо го „изгуби компасот“, се закани дека ќе ја напушти репрезентацијата

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Англичаните две години се подготвуваат како да го спречат Мбапе

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more
 

Спорт

Роналдо го „изгуби компасот“, се закани дека ќе ја напушти репрезентацијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Читај повеќе

Англичаните две години се подготвуваат како да го спречат Мбапе

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали секое Светско досега било наместено?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најскапи репрезентации за Светското во Катар

Читај повеќе

ФИФА ја казни Хрватска поради навредите кон Милан Борјан

Читај повеќе

Се огласи и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја го измислила фудбалот?

Читај повеќе

Херојот Боно: Канаѓаните се јавија, но мојот сон беше Мароко

Читај повеќе