Apple се откажа: iPhone 15 нема да добие една голема промена

Apple ќе ја претстави серијата iPhone 15 наесен оваа година.

Во претходниот период дознавме неколку информации за оваа серија, а една од поголемите промени што се споменуваат за моделите Pro се копчињата во solid-state за контрола на јачината на звукот. Сепак, се чини дека Apple се откажа од оваа можност.

Cirrus Logic, кој е снабдувач на Apple, ги потврди гласините дека Apple одлучил да го откаже проектот за копче за контрола на јачината на звукот во цврста состојба.

Компанијата во неодамнешното соопштение до акционерите соопшти дека повеќе не очекува моделите на iPhone 15 Pro да пристигнуваат со оваа опција.

Овие копчиња требаше да дадат хаптички повратни информации и да ги заменат традиционалните копчиња за јачина на звук.

Добро упатениот Куо Мингчи тврдеше дека нерешените технички проблеми го спречиле масовното производство на копчињата со цврста состојба, што довело до откажување на проектот.

Од друга страна, моделите на iPhone 15 Pro, наводно, сепак ќе пристигнат со ново Action копче, кој ќе го замени добро познатиот систем на Apple за промена на режимот на звук. Копчето Action ќе биде целосно приспособливо, слично на она на Apple Watch Ultra.

Исто така добро упатениот Џеф Пу верува дека Apple не се откажал целосно од solid-state копчињата и дека тие би можело да бидат имплементирани на серијата iPhone 16, која ќе пристигне следната година.

На крајот, останува разочарување, бидејќи оваа функција беше меѓу најочекуваните кај моделите на iPhone 15 Pro.

Претходно беше откриено дека iPhone 15 Pro ќе има димензии 146,47 x 70,46 x 8,24 mm, во споредба со 147,46 x 71,45 x 7,84 mm за iPhone 14 Pro. Сензорот на камерата на задната страна ќе биде уште поголем, а целиот остров на камерата исто така ќе биде подебел во споредба со оној што се наоѓа на моделот iPhone 14 Pro.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Мобилни

Не се 3310, но тешко ќе ги скршите: Nokia има два нови телефони

Read more

Google го исмеа iPhone во рекламата за Pixel 8

Read more

iPhone 15 се прегрева, дали Apple „штеди“ на делови?

Read more

Зошто Европејците поскапо плаќаат за iPhone од Американците?

Read more
 

Гик

Microsoft издаде последно предупредување за Windows 7 и 8

Читај повеќе

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Читај повеќе

НАСА на астероид најде материјали како оние што можеби го поттикнале животот на Земјата

Читај повеќе
  • filter

Археолози во Турција открија нов древен јазик

Читај повеќе
  • play_arrow

Доделена Нобеловата награда за медицина: Добитниците развија вакцина против ковид

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance сними вител од прав на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонија произведе робот висок 4,5 метри, чини 3 милиони долари

Читај повеќе

Вино старо 5.000 години пронајдено во кралска гробница во Египет

Читај повеќе
  • play_arrow

Научно истражување откри која песна е најрелаксирачка

Читај повеќе