Apple се откажа: iPhone 15 нема да добие една голема промена

Apple ќе ја претстави серијата iPhone 15 наесен оваа година.

Во претходниот период дознавме неколку информации за оваа серија, а една од поголемите промени што се споменуваат за моделите Pro се копчињата во solid-state за контрола на јачината на звукот. Сепак, се чини дека Apple се откажа од оваа можност.

Cirrus Logic, кој е снабдувач на Apple, ги потврди гласините дека Apple одлучил да го откаже проектот за копче за контрола на јачината на звукот во цврста состојба.

Компанијата во неодамнешното соопштение до акционерите соопшти дека повеќе не очекува моделите на iPhone 15 Pro да пристигнуваат со оваа опција.

Овие копчиња требаше да дадат хаптички повратни информации и да ги заменат традиционалните копчиња за јачина на звук.

Добро упатениот Куо Мингчи тврдеше дека нерешените технички проблеми го спречиле масовното производство на копчињата со цврста состојба, што довело до откажување на проектот.

Од друга страна, моделите на iPhone 15 Pro, наводно, сепак ќе пристигнат со ново Action копче, кој ќе го замени добро познатиот систем на Apple за промена на режимот на звук. Копчето Action ќе биде целосно приспособливо, слично на она на Apple Watch Ultra.

Исто така добро упатениот Џеф Пу верува дека Apple не се откажал целосно од solid-state копчињата и дека тие би можело да бидат имплементирани на серијата iPhone 16, која ќе пристигне следната година.

На крајот, останува разочарување, бидејќи оваа функција беше меѓу најочекуваните кај моделите на iPhone 15 Pro.

Претходно беше откриено дека iPhone 15 Pro ќе има димензии 146,47 x 70,46 x 8,24 mm, во споредба со 147,46 x 71,45 x 7,84 mm за iPhone 14 Pro. Сензорот на камерата на задната страна ќе биде уште поголем, а целиот остров на камерата исто така ќе биде подебел во споредба со оној што се наоѓа на моделот iPhone 14 Pro.

Тагови
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

Мобилни

Xiaomi Mix Fold 4 е потенок, полесен и помоќен од својот претходник

Read more

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Read more

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Read more

6 совети како да му помогнете на вашиот телефон да го преживее летово

Read more
 

Гик

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi Mix Fold 4 е потенок, полесен и помоќен од својот претходник

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Роверот на Марс случајно скрши карпа и откри нешто интересно

Читај повеќе

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Читај повеќе
  • filter

Воланот за тркачки симулации е идентична реплика на оној во болидот на Мерцедес

Читај повеќе

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе