Apple се приклучува на трендот: iPhone 5G пристигнува наредната година

Ерата на смартфони со 5G технологија веќе започна, а на трендот наскоро ќе се „закачи“ и Apple, кој веќе развива планови за производство на iPhone што ќе ја поддржува оваа мрежа.

Аналитичарот Минг-Чи Куо е еден од најдоверливите извори за информации поврзани со Apple и обично дознава и предвидува новости една година пред компанијата да ги претстави на пазарот.

Сега, тој предвидува дека ќе имаме можност да ги видиме првиот iPhone уреди со 5G технологија наредната година, и покрај тоа што главниот производител на 5G модеми со кој соработува Apple веќе не ги произведува модемите и чиповите.

Веќе знаевме дека Apple има закажан рок до крајот на 2020 година за да го претстави моделот со 5G технологија, но тој требаше да користи Intel чип – за што потоа дознавме дека со сигурност нема да се случи. Apple се реши да соработува со Qualcomm и плати 4,5 милијарди долари за да ја спаси иднината на iPhone уредите. Поради тоа, се сметаше дека 5G моделот ќе биде одложен за 2021 година.

„Ќе пристигне на време, наредната година“, посочи Минг-Чи Куо, најгласувајќи дека заедно со нормалниот 6,7-инчен уред, на пазарот ќе се појави и помал 5,4-инчен iPhone, а и двата модели ќе поддржуваат 5G технологија.

Покрај овие новости, Куо вели дека во иднина сите iPhone уреди ќе имаат OLED дисплеј, а најави и дека Apple ќе се фокусира на производство на сопствени 5G чипови веќе од 2022 или 2023 година.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Мобилни

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Read more

Поглед во новиот смартфон Poco M2 Pro кој чини помалку од 200 долари

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Read more

Гик

Пет астероиди идната недела ќе минат покрај Земјата

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Читај повеќе

Ремдесивир – од шкарт до лек за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft објави кога ќе ги претстави новите игри за Xbox Series X

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот смартфон Poco M2 Pro кој чини помалку од 200 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Читај повеќе

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Читај повеќе
  • play_arrow

10 финти поради кои се навлекуваме на видеоигри

Читај повеќе