Apple тестира еден од најважните новитети за iOS

Тековната трета бета верзија на iOS 16.2 конечно дава можност за целосно црн дисплеј со функција always-on.

iPhone 14 Pro и 14 Pro Max со себе носат неколку „ексклузивни“ софтверски функции, како што се Dynamic Island и долгоочекуваниот always-on приказ.

Функцијата always-on, се разбира, не е ништо ново, но тоа не го спречи Apple да го вметне препознатливиот дизајнерски слоган во целата работа и да ја направи старата функција своја.

Always-on приказот на iPhone 14 Pro ги прикажува времето и датумот на затемнета верзија на заднинската слика. Некои кои се навикнаа на слична функција на Android често беа збунети бидејќи мислеа дека паметниот телефон е вклучен. Како и да е, токму тие корисници успеаја да го поттикнат Apple да воведе решение што го исклучува екранот на сличен начин како што тоа го прават уредите со Android - црн екран и неколку виџети.

Ако сакате да ја испробате новата опција, се што треба да направите е да отидете во поставките и да притиснете „Display and Brightness“ и потоа изберете Always On Display. Таму ќе видите опции за прикажување слика за позадина или потсетник. Со исклучување на приказот на заднинската слика, т.е. Show Wallpaper, ќе добиете црн екран со неколку виџети.

Некои корисници тврдат дека новата always-on опција на Apple им предизвикува главоболки и им го исцрпува паметниот телефон. Оваа функција може да биде од голема корист за тие луѓе.

iOS 16.2 моментално е во бета тестирање, а финалната верзија ќе стане достапна во декември, според аналитичарот Марк Гурман.

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Софтвер

Пет совети како да ја забрзате работата на вашиот компјутер

Read more

Viber го растовари почетниот екран

Read more

Apple го објави iOS 16.3: Голем фокус на безбедноста

Read more

Microsoft веќе нема да продава лиценци за Windows 10

Read more
 

Гик

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Читај повеќе

Instagram тајно работи на наплата за верификуван профил

Читај повеќе

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Читај повеќе

Колку чини денес неотпакуван iPhone од првата генерација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Razer го претстави своето најлесно гејмерско глувче досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Читај повеќе
  • play_arrow

Што може најголемиот автономен електричен товарен авион во светот?

Читај повеќе

Зошто брзо ви се празни батеријата на телефонот?

Читај повеќе

Кина успешно клонирала три „суперкрави“

Читај повеќе