Apple укинува многу iPhone модели, поевтинува неколку

Компанијата Apple после една година прави нова смена на генерации на iPhone уреди и имајќи ги новите модели, од продажба ќе повлече постари модели.

Завчера беа претставени новите iPhone модели: iPhone 11, iPhone 11 Pro и iPhone 11 Pro Max, па Apple веќе нема да ги продава уредите iPhone XS и iPhone XS Max. Исто така, веќе нема да го продава и iPhone 7, ниту iPhone 7 Plus, па така компанијата од продажба повлекува четири модели одеднаш.

Моделот iPhone XR ќе добие пониска цена и ќе остане во продажба, со оглед на тоа дека е единствениот модел на iPhone што константно добро се продаваше во текот на минатата година, а намалување на цените добиваат и моделите iPhone 8 и iPhone 8 Plus.

Тоа значи дека во продажба остануваат овие три модели и трите нови, а повремено и iPhone SE кој Apple го покажува на сајтот за продажба само кога ќе се собере доволно значајна количина за продажба онлајн.

iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone XS, iPhone XS Max и понатаму се продаваат во продавниците и кај операторите и достапна е техничката поддршка за нив, но Apple полека ќе ги исфрла од продавниците и ќе го намалува активното производство што наскоро ќе биде и укинато.

реклама
Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Read more
Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Read more
Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Read more
Две награди за „Кривогаштани промет“

Две награди за „Кривогаштани промет“

Read more

Мобилни

Никогаш не го фрлајте стариот мобилен пред да ги направите овие работи

Read more

Google ја тестира функцијата Smart Downloads за YouTube на Android

Read more

Познати првите детали за гејмерскиот Black Shark 5 на Xiaomi

Read more

Honor го претстави Magic V - смартфон на преклоп

Read more
 

Гик

Никогаш не го фрлајте стариот мобилен пред да ги направите овие работи

Читај повеќе

Инвестициите во вселенската инфраструктура нагло се зголемија во 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 места во Баварија кои треба да се посетат

Читај повеќе

Мегасанта мраз испушта големи количества слатка вода во океанот

Читај повеќе
  • filter

6 загрозени животински видови поради климатските промени

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок џиновски корален гребен откриен на Тахити

Читај повеќе

Астрономите се жалат од сателитите на SpaceX

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Словенија има замок кој веќе 8 века виси од карпа

Читај повеќе

Почна првиот археолошки експеримент во вселената

Читај повеќе