Ар Кели прогласен за виновен за рекет и трговија со луѓе

По исцрпувачки судски процес, проследен со шокантни сведочења, поротата во судот во Њујорк го прогласи раперот Ар Кели виновен за рекет и трговија со луѓе.

Поротата го прогласи за виновен по повеќе обвиненија за рекет и сексуална трговија по шестнеделното судење во Њујорк, на кое обвинителството го претстави како немилосрден предатор кој злоставувал млади девојки.

Овој 54-годишен пејач беше обвинет за врбување млади девојки кои потоа ментално и сексуално ги малтретирал. Ар Кели повеќе од деценија се соочуваше со вакви обвиненија, но не беа покренати тужби до оној момент кога жртвите проговорија на телевизиско интервју.

Наскоро ќе биде позната и точната затворска казна која ќе мора да ја отслужи. Поротата, составена од седум мажи и пет жени, носењето на одлуката ја почна во петокот попладне, по завршните зборови на крајот на судењето.

Кели би можел да се соочи со децении затвор, пресудата ќе биде позната на 4 мај.

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Музика

ABBA ја објави третата нумера од новиот албум

Read more

Снуп Дог емотивно се збогува со мајка му: Фала ти што ме роди

Read more

Ед Ширан фати корона, концертите ќе ги одржува од дома

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more
 

Сцена

Кои се правилата за користење оружје на филмските сетови?

Читај повеќе
  • play_arrow

Прва прес-конференција за инцидентот со Болдвин, полицијата нема уапсено никого

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најдобри филмови со Кијану Ривс

Читај повеќе
  • play_arrow

Препорака за филм: Трилерот „The Trip“ на Netflix ветува адреналинска забава

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Crown“ продолжува со контроверзиите и во новата сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

„Dune“ ќе добие втор дел, познат и датумот на премиерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за „The Unforgivable“ со Сандра Булок

Читај повеќе

Кијану Ривс им подари Rolex часовници на каскадерите во „John Wick“  

Читај повеќе
  • play_arrow

ABBA ја објави третата нумера од новиот албум

Читај повеќе