Ардерн ги поддржа протестите за солидарност со случајот на Џорџ Флојд

МИА/КАЈГАНА
/ 02.06.2020 / 18:31

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, изјави дека е ужасната од смртта на Џорџ Флојд и ги поддржува мирните протести во нејзината земја што се одржуваат во знак на солидарност, но истакна дека демонстрантите ги прекршиле мерките за физичко растојание и оти не треба да заборават дека пандемијата на COVID-19 е во тек.

Таа посочи дека е згрозена од она што се случи со Афроамериканецот Џорџ Флојд во САД, но дека протестите за солидарност треба да се организираат на таков начин што ќе овозможи безбедност на сите свои учесници.

Ардерн на прес-конференцијата изјави дека Новозеланѓаните како нација треба да укажат на расизам, нетолеранција и омраза, но исто така забележа дека ризикот од пренесување на вирусот корона сè уште постои.

Премиерката рече дека целосно ги разбира чувствата на демонстрантите, но таа истакна дека глобалната епидемија сè уште трае и дека не би сакала влошување на ситуацијата, со која властите се обидуваат да се справат.

Remote video URL
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Градоначалникот на Сеул е најден мртов

Read more

Белгија забрани да се патува во Северна Македонија поради COVID-19

Read more

Јужноафриканската кралица почина од COVID-19

Read more

Вести

Почнаа мирни собири низ Србија, Вучиќ не се плаши

Читај повеќе

Кекеновски: Онака како што избега, така ќе го вратиме бегалецот од Будимпешта

Читај повеќе

Мицковски: Одзивот можеби нема да биде висок, но ќе биде кредибилен за идна Влада

Читај повеќе

Мисајловски: Плата од 36.000 денари за наставниците од основното и средното образование

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Градоначалникот на Сеул е најден мртов

Читај повеќе

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Читај повеќе

Обезбедена современа биолошка терапија за пациентите со малигни заболувања

Читај повеќе

Зибери: Социјална пензија за секоја жена која не го остварила правото на работна пензија

Читај повеќе