Аргентина и Индија со рекорден број новозаразени за 24 часа

Аргентина втор ден по ред соопшти за рекорден број нови случаи на новозаразени со коронавирусот. Истото се случува и во Индија.

Претходниот ден, потврдени се 5.782 нови случаи на инфекција во Аргентина, додека во вторникот имаше 5.344, соопшти Министерството за здравство.

Вкупниот број на потврдени случаи на коронавирус во Аргентина е 141.900. Уште 98 лица починаа во последните 24 часа, а вкупниот број на смртни случаи од почетокот на епидемијата е 2.588.

Повеќе од четири милиони случаи на COVID-19 и речиси 175.000 смртни случаи се потврдени во Јужна Америка и Карибите до средата. Потврдени се вкупно 4.026.527 случаи на COVID-19 во 33 земји во регионот. Починале 173.398 лица.

Индија денеска го забележа новиот најголем број потврдени случаи на инфекција со новиот коронавирус за еден ден. Регистрирани се 45.720 новозаразени лица, што го зголеми бројот на потврдени случаи на инфекција во таа земја на 1.238.635.

Во претходните 24 часа починаа 444 лица, а вкупниот број на смртни случаи од COVID-19 е 29.861. Индија е трета земја во светот во однос на бројот на заразени, по САД и Бразил.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Read more

Свет

СЗО: Ставете ги контактите во изолација

Read more

Силен земјотрес ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Read more

Предупредување од Русија: Постои ризик од епидемии на вештачки вируси

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Нови 408 случаи на COVID-19, оздравени 280, починати четири лица

Читај повеќе

Најдено починато лице во Затвор Скопје

Читај повеќе

Филипче: Мерките за заштита од COVID-19 кои се во Собранието итно да се донесат

Читај повеќе

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Читај повеќе

Физичка пресметка помеѓу кичевци, eдниот заврши во Ургентен

Читај повеќе

Заев: Има сериозни аргументаци за носењето маски на отворено

Читај повеќе

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот

Читај повеќе

Половина од новозаразените се од Скопје, најголемиот дел се од 30 до 39 години

Читај повеќе

Претрес во Кочани, расчистени 11 тешки кражби

Читај повеќе