ФИБА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КИНА 2019

Аргентина со 39-годишниот Скола ја разби Франција за влез во финале на СП 2019

Кошаркарите на Аргентина се пласираа во финалето на Светското првенство во Кина откако денеска во Пекинг ја совладаа селекцијата на Франција со резултат од 80:66.

Аргентинците подобро го отворија мечот и водеа со три поени разлика по првата четвртина. Продолжија со одлична одбрана, на Французите дополнително им ослабна шутот и пред одморот разликата изнесуваше седум поени за Аргентина.

Во продолжението на мечот Французите не можеа да одговорат на одличната одбрана и третата четвртина заврши со разлика од 12 поени. До крајот на мечот, Аргентинците одржуваа значителна предност и апсолутно заслужено се пласираа во финалето на СП 2019.

Најдобар во редовите на Аргентина беше 39-годишниот Луис Скола кој оствари дабл дабл со 28 поени и 13 скокови.

Аргентина во недела ќе игра во финалето против Шпанија која претходно денеска во драматични продолженија ја совлада Австралија.

Поразените Франција и Австралија ќе ги измерат силите за третото место.

реклама

Се влошува состојбата со COVID-19, можни нови рестриктивни мерки

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Кошарка

Кој е Џокерот: Хауард провоцира, а Јокиќ „мртов ладен“

Read more

Денвер го совлада Лејкерс и се врати во игра

Read more

Плејмејкерот на Работнички позитивен на COVID-19

Read more

Само еден збор на Дејвис по победничката тројка: Коби!

Read more

Спорт

Шеснаесет ракометари на Работнички заразени со корона

Читај повеќе

Промена на датумот на играње на средбата на ПСЖ – Вардар 1961

Читај повеќе

Клоп, Флик и Нагелсман - кандидати за тренер на годината

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес со солзи го напушти тренинг центарот на Барселона

Читај повеќе

УЕФА ги објави номинациите: Прв пат по 10 години без Меси или Роналдо

Читај повеќе

Стефано Доменикали ќе ја предводи Формула 1

Читај повеќе

Реал демантира: Ниту Одегард, ниту кој било друг има корона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Џокерот: Хауард провоцира, а Јокиќ „мртов ладен“

Читај повеќе

Барселона со парите од продажбата на Семедо ќе го купи Депај

Читај повеќе