Арина Сабаленка триумфираше на Австралија опен

Белоруската тенисерка Арина Сабаленка триумфираше на Австралија опен и за прв пат во кариерата го освои Грен слем турнирот.

Во финалето на првиот сезонски Грен слем турнир, Сабаленка, 5. тенисерка во светот, ја совлада Елена Рибакина, 20 позиции подолу и тоа по пресврт со резултат 2:1 во сетови.

URL

Во првиот сет казахстанската тенисерка направи два брејка против една противничка, и поведе во сетовите со 1:0.

Во вториот сет беа забележани дури десет брејк топки, но беше искористена само една, а тоа го направи Сабаленка во четвртиот гем и израмни на 1:1 во сетовите со резултат 6:3.

Во решавачкиот сет Сабаленка направи еден брејк во седмиот гем, што на крајот ѝ беше доволно да го приведе мечот кон крај со сигурни сервиси и да победи со вкупни 4:6, 6:3, 6:4 по два и пол часа игра.

URL

На овој начин, дваесет и четиригодишната Сабаленка во своето прво Грен слем финале стигна до најголемата титула во досегашната кариера.

реклама

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Откриено колку пари заработил Лука Модриќ во кариерата

Read more

Тенис

Американците ги сменија правилата, Ѓоковиќ ќе може да игра во САД

Read more

Ивановски ќе учествува на 25.000 долари вредниот турнир во Дубровник

Read more

Ѓоковиќ: Штета, но не се каам што не можев да играм во САД

Read more

Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Read more
 

Спорт

Ракометната ЛШ ќе се игра и за викенд, тренерите добија право на челенџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Крафт најдолго леташе на Планица

Читај повеќе

Украина донесе одлука која ќе предизвика хаос во светот на спортот

Читај повеќе

Меси има 5 добри причини да се врати во Барса

Читај повеќе
  • play_arrow

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Читај повеќе
  • play_arrow

Супержена: Го победи ракот и го донесе Челси до полуфинале на ЛШ

Читај повеќе

Куман: Претседателот на Барселона ме излажа за Меси

Читај повеќе

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Откриено колку пари заработил Лука Модриќ во кариерата

Читај повеќе