Археолог случајно ја откри најстарата дрвена градба, направена пред 500.000 години

Археолог соопшти дека ја откопал најстарата дрвена структура досега откриена, која датира од пред речиси половина милион години, што укажува на тоа дека нашите предци можеби биле понапредни отколку што се мислело.

Исклучително добро сочувана дрвена структура е откриена на водопадите Каламбо во Северна Замбија во близина на границата со Танзанија.

Датира од пред најмалку 476.000 години, долго пред еволуцијата на хомо сапиенсот, според студијата која го опишува откритието во списанието Nature.

URL

Дрвото има исечени траги што покажуваат дека камените алатки биле користени за спојување на два големи трупци заедно за да се направи структура, за која се верува дека е платформа, патека или подигнато живеалиште за да ги задржиме нашите роднини над водата.

На местото е откриена и збирка дрвени алатки, вклучувајќи клин и стап за копање.

Познато е дека во тоа време предците користеле дрво, но за ограничени цели, како палење оган или лов.

„Случајно откритие“

Лари Бархам, археолог од британскиот Универзитет во Ливерпул и главен автор на студијата, изјави за AFP дека, според неговите сознанија, претходниот рекордер за најстарата дрвена градба датира од пред околу 9.000 години.

Бархам рече дека структурата е „случајно откритие“ направено во 2019 година за време на ископувањата на локацијата лоцирана на бреговите на реката Каламбо, над водопад од 235 метри.

Откритијата што вклучуваат такво древно дрво се ретки, бидејќи има тенденција да гние оставајќи малку траги. Но, се верува дека високиот водостој на водопадите Каламбо ја зачувал структурата низ вековите.

URL

Ископувањата на локалитетот Каламбо во 50-тите и 60-тите открија малку дрво, но не можеше прецизно да се датира.

Меѓутоа, овој пат археолозите користеле нов метод наречен датирање со луминисценција, кој ја одредува староста со мерење на времето кога минералите последен пат биле изложени на сончева светлина.

Откри дека структурата е многу постара отколку што мислеле, а датира најмалку 476.000 години.

Најраните докази за хомо сапиенс датираат од пред околу 300.000 години.

Но, фосили на човечкиот роднина Homo heidelbergensis, за кој се смета дека живеел пред 700.000 до 200.000 години, се пронајдени во регионот, рече Бархам.

„Имагинација и вештини“

Откривањето на дрвената структура „го промени моето мислење за овие луѓе“, додаде Бархам.

„Тие ја трансформираа својата околина за да го олеснат животот, дури и ако само направија платформа каде што ќе можат да седат покрај реката и да си ја вршат својата секојдневна работа“, рече тој.

Тие користеа интелигенција, имагинација и вештина за да создадат нешто што никогаш порано не го виделе, нешто што никогаш порано не постоело“.

Ова укажува на апстрактно ниво на размислување и „веројатно јазик“, додаде тој.

Софи Аршамбо де Боун, археолог од францускиот Универзитет Лион 3, која не беше вклучена во студијата, рече дека структурата „претпоставува когнитивни способности како што се планирање и способност да се визуелизира готовиот производ“.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Наука

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Read more

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Read more

Анимација: Човечкото тело при имплозија

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе