Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Тим археолози од музејот Пен пронашле кафеана стара 5.000 години со отворена трпезарија и делумна кујна.

Откритието се наоѓа во јужниот древен ирачки град Лагаш, сега познат како Ал-Хиба. Археолозите откриле дека во кафеаната има клупи, просторија која служела како фрижидер, фурна, како и остатоци од стара храна.

Директорката за истражување Сара Пицименти од Универзитетот во Пиза предложи тимот наместо да копа директно надолу, да користи поинаков пристап со ископување на областа со хоризонтално копање. Користејќи го овој пристап, тимот откри дека гостилницата е на само 50 см под површината.

„Откривањето на локација како оваа јавна кафеана стара речиси 5.000 години толку блиску до површината е неверојатно“, рече Холи Питман, директорка на Lagash Archaeological Project (LAP) и кураторка на Одделот за Блискиот Исток на музејот Пен.

„Само педантно, повеќефазно хоризонтално ископување може да го открие останатото.“

Лагаш бил еден од најстарите и најголемите градови во Месопотамија околу 3.000 п.н.е. Поради околните мочуришта и плодното земјиште, тој бил главен производствен центар за земјоделство и риболов.

Питман и тим меѓународни истражувачи се вклучени во археолошкиот проект Лагаш веќе четири години.

Од почетокот на истражувањето во 2019 година, археолозите пронајдоа две куќи, патишта, улички, печки за керамика и керамика кои останале недопрени илјадници години.

Питман рече дека жителите на Лагаш не биле ниту елита, ниту робови, туку слободни луѓе кои живеат во урбани населби, што е поинаков пристап отколку што претходно мислеа археолозите кога ископуваа такви области.

„Веројатно она што го имаме -- а особено во несигурна средина како јужна Месопотамија -- е тоа што имате широка група на луѓе што би можеле да ги сметаме за ‘средна класа’ во текот на третиот милениум“, објасни Питман. „Тие имале слобода на дејствување; носеле одлуки. Немале богатство, но биле во голема мера независни и имале мобилност“, пишува Jerusalem Post.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Чек дис аут

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Read more

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Read more

Австралиец го собори светскиот рекорд - сурфаше повеќе од 30 часа

Read more

Дали е добро да слушате музика додека работите?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе