Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Израелски археолози за време на ископувања во градот Јавне најдоа недопрено кокошкино јајце старо околу 1.000 години, кое се смета за едно од најстарите во светот, објави Израелскиот орган за антиквитети (IAA).

„Ова е многу ретко откритие во Израел и во светот. Наоѓањето фрагменти од лушпи од јајца е секогаш интересно откритие кога работиме на ископувања, но тоа е релативно вообичаено, но наоѓањето на цело јајце е навистина уникатен феномен“, рече д-р Ли Пери од IAA, пишува Jerusalem Post.

Јајцето е пронајдено во област што датира од византискиот период (од 4 до 7 век н.е.).

URL

„Со оглед на тоа дека напукнало, голем дел од внатрешната содржина истекла, но зачуван е дел од жолчката, што ќе ни овозможи понатаму да истражуваме“, рече Гал.

Таа рече дека заедно со колегите археолози откриле септичка јама од исламскиот период како дел од локалитетот и биле изненадени кога таму забележале необичен предмет.

„Одличното зачувување на јајцето веројатно се должи на условите во кои лежело со векови, заштитено во септичка јама со мек човечки отпад. Тоа всушност го зачувало толку добро“, рече управителот на локалитетот, археологот Ала Нагорски.

„Дури и денес, јајцата ретко траат долго во картонска амбалажа во супермаркетите. Неверојатно е кога ќе се помисли дека ова откритие е старо 1.000 години!“

„Кокошките биле припитомени во областа на Југоисточна Азија релативно неодамна, пред околу 6.000 години, но им требаше долго време да станат дел од исхраната на луѓето. Тие ги користеа за други цели, на пример за борби со петли. Бидејќи важеле за привлечни животни, биле изложувани во древните зоолошки градини и им ги давале како подароци на кралевите“, вели Гал.

Јајцето пронајдено во градот Јавне уште повеќе се распука и се скрши откако беше отстрането од местото каде што беше откриено, но наскоро беше вратено во првобитната состојба во лабораторијата за администрација за антиквитети.

Уникатното јајце беше откриено од археолозите како дел од проектот за изградба на нов градски кварт, а во согласност со израелскиот закон, ископувањата треба да бидат заштитени пред да започнат какви било градежни работи.

реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Вести

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Read more

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе