Археолози во Египет пронајдоа древна гробница на чувар на храм стара 3.200 години

Во некрополата Сакара, јужно од египетската престолнина Каиро, е откриена гробница стара 3.200 години, која му припаѓа на Панехси, чувар на храмот на египетското божество Амон, соопшти во средата Министерството за туризам.

Гробницата во форма на храм, која датира од 19-тата династија на древниот Египет (1292-1189 п.н.е.), била откриена од тим холандски и италијански археолози.

Сакара, едно од најважните погребни места на древниот Египет, видело голем број археолошки откритија во последниве години.

Египет има за цел да ги прикаже новооткриените артефакти додека се обидува да ја оживее својата витална туристичка индустрија, клучен извор на девизи и работни места за неговата болна економија. Во 2022 година земјата привлече 11,7 милиони посетители.

„Новото откритие фрла светлина врз развојот на некрополата Сакара за време на ерата на Рамзес и го крева превезот на нови личности кои сѐ уште не се познати во историските извори“, рече Мостафа Вазири, генерален секретар на Врховниот совет за антиквитети.

Гробницата наликува на самостоен храм со влез, внатрешен двор со колонадни порти, вратило што води до подземни погребни комори и три капели. Се граничи со гробницата на Маја, висок функционер за време на владеењето на древниот египетски крал Тутанкамон.

Внатре во гробницата археолозите пронајдоа стела на која се претставени Панехси и неговата сопруга Баја, како му пеат на Амон, пред жртвената маса, како и неколку други цртежи на свештеници и верски приноси.

Тимот, исто така, откри четири мали капели за време на ископувањата во областа, од кои две имаат добро сочувани релјефи со погребни сцени и цртежи од воскресението на мумијата за да живее во задгробниот живот, велат официјалните лица.

Тимот вклучува археолози од Националниот музеј на антиквитети во Лајден (РМО), чија мисија ја ископува областа од 1975 година, и Египетскиот музеј во Торино (Музео Еџицио), кој се приклучи на проектот за ископување како главен партнер во 2015 година.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе