Армијата на САД избра замена за хеликоптерите Apache и Black Hawk

Американската војска ја донесе најголемата одлука за своите хеликоптери во последните 40 години.

Армијата ја избра компанијата Bell Textron за партнер кој ќе произведува нова генерација на хеликоптери за напад и поддршка, со дизајн драстично различен од моделите Apache и Black Hawk.

Хеликоптерот V-280 Valor на Bell треба да стапи во употреба околу 2030 година и да ги замени своите претходници, кои се произведуваат од 70-тите години на минатиот век. Договорот ќе биде вреден до 1,3 милијарди долари доколку се имплементираат сите опции и ќе замени 1.200 хеликоптери Apache и 2.000 хеликоптери Black Hawk.

Remote video URL

Bell Textron на крајот би можел да заработи околу 70 милијарди долари во следните неколку децении, доколку продаде „целосен комплет“ на нови хеликоптери во текот на траењето на програмата, вклучувајќи ја и продажбата за извоз. Компанијата ја победи конкуренцијата од здружените компании Boeing и Sikorsky (Lockheed Martin).

За разлика од традиционалниот Apache, кој има голем преден ротор и долг дел од опашката, V-280 има ротирачки ротори и мотори на спротивните краеви на големото предно крило, што му овозможува да полета вертикално како хеликоптер, но и да лета хоризонтално како авион. На неговата опашка во облик на V нема ротор и повеќе личи на задниот дел на борбен авион. Дизајнот е сличен на хеликоптерот V-22 Osprey, кој долго време го користат американските воздухопловни сили и маринскиот корпус.

Исто така, V-280 е двојно побрз и има двојно поголем дострел од хеликоптерите Apache и Black Hawk. Дизајниран е да лета со брзина од 518 км/ч, додека неговиот борбен домет е до 1.480 км. Првиот прототип ќе стапи во употреба до 2025 година.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Вести

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Read more

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Read more

Што може најголемиот автономен електричен товарен авион во светот?

Read more

Кина успешно клонирала три „суперкрави“

Read more
 

Гик

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Читај повеќе

Instagram тајно работи на наплата за верификуван профил

Читај повеќе

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Читај повеќе

Колку чини денес неотпакуван iPhone од првата генерација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Razer го претстави своето најлесно гејмерско глувче досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Читај повеќе
  • play_arrow

Што може најголемиот автономен електричен товарен авион во светот?

Читај повеќе

Зошто брзо ви се празни батеријата на телефонот?

Читај повеќе

Кина успешно клонирала три „суперкрави“

Читај повеќе