Арнолд Шварценегер откри која е неговата омилена вежба

Б.С.Б.
/ 06.10.2020 / 17:51

Легендарниот актер Арнолд Шварценегер во видео објавено на социјалните мрежи ја откри омилената вежба за грб.

„Тоа се вежби кои навистина ги ојачуваат средниот и долниот дел на грбот“, објасни Ебенезер Самуел за Men’s Health.

Меѓутоа, доколку сте заинтересирани за самостојна изведба на овој потег најдобро е да не го направите обликот кој Шварценегер го покажува во видеото бидејќи неговата техника малку повеќе се ослонува на долниот дел на телото, советува Самуел.

„Отсекогаш сум верувал дека треба да имате визија како да бидете мотивирани и напорно да работите“, вели актерот.

Визијата на Арнолд е родена во раното детство, кога за првпат ги видел светските шампиони во тешка категорија.

„Кога денес одам во теретана ниту едно момче не учи дигање шипка над глава, сите користат справи. Многу бодибилдери имаат проблеми со долниот дел на грбот во текот на изведувањето вежби. Мора да го опуштите телото и да дозволите долниот дел на грбот да го задржи оптоварувањето на нозете кога изведувате вежби. Така ќе добиете соодветна сила и ќе развиете широк грб“, советува 73-годишниот Шварценегер.

реклама

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

КОРОНА кризата врие во цел регион: Каде е најлошо?

Read more

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Фит

20-минутни вежби со тегови за совршен задник

Read more

8 работи кои мажите треба да ги јадат секој ден

Read more

Како да слабеете без да броите калории?

Read more

Докажано: Најдобрите вежби за рамен стомак

Read more

Магазин

Зошто треба максимално да уживате во мастурбацијата?

Читај повеќе

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Читај повеќе

Директен воз од Европа до Кина – патување од 20 дена

Читај повеќе

Најголемите кавгаџии се раѓаат во овие хороскопски знаци

Читај повеќе

Која е мајката, а која е ќерката?

Читај повеќе

COVID-19 долго ќе остане со нас, но ќе биде под контрола

Читај повеќе

Раздвоените сијамски близначки се вратија дома – Што понатаму?

Читај повеќе

Нова генерација на модни дизајнери и инженери за иднината на модата

Читај повеќе

Најсиромашниот претседател во светот се повлече од политика

Читај повеќе