Арсенал исфрлен од Сити во ФА Купот, повредата на важен играч може да им ја уништи сезоната

Фудбалерите на Манчестер Сити синоќа го елиминираа Арсенал во 1/16 финалето од ФА Купот со тесна победа од 1:0 на стадионот „Етихад“.

Но, она што особено ги загрижува „Топчиите“, моментално лидери на табелата во Премиер лигата, е повредата на еден од најважните играчи, Томас Парти.

Во првото полувреме, може слободно да се каже, Арсенал беше подобар од тимот на Гвардиола, имаше две одлични шанси во кои голманот на „Граѓаните“ го спаси својот тим, но на полувремето - кога Партеј ја напушти играта - се чинеше дека се се смени на теренот.

Избраниците на Артета изгубија брзина во протокот на топката, станаа ранливи во одбраната, а сето тоа резултираше со гол на Аке, кој на крајот ќе биде доволен за Манчестер Сити да дојде до победа и да се пласира во следната фаза. Што се случи со Парти, објасни менаџерот на Артета по поразот.

„Парти почувствува болка во ребрата и не ризикувавме, па веднаш го извадивме од игра. Не можевме ни да ризикуваме, тој почувствува непријатност и утре ќе направат дополнителни прегледи за да се утврди степенот на повредата“, изјави Артета по синоќешниот натпревар.

Инаку, на теренот наместо Парти влезе Локонга, а овој фудбалер на Беглија на крајот беше најлошо оценет играч на Арсенал и одигра многу лош натпревар.

Ова е првиот од трите дуели кои Арсенал и Манчестер Сити ќе ги играат во следните месец и половина, а преостанатите два, кои секако се многу поинтересни, ќе ги одиграат во рамките на Премиер лигата, каде овие две екипи ќе се борат за шампионската титула.

Remote video URL
реклама

Фудбал

Меси има 5 добри причини да се врати во Барса

Read more

Супержена: Го победи ракот и го донесе Челси до полуфинале на ЛШ

Read more

Куман: Претседателот на Барселона ме излажа за Меси

Read more

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Read more
 

Спорт

Ракометната ЛШ ќе се игра и за викенд, тренерите добија право на челенџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Крафт најдолго леташе на Планица

Читај повеќе

Украина донесе одлука која ќе предизвика хаос во светот на спортот

Читај повеќе

Меси има 5 добри причини да се врати во Барса

Читај повеќе
  • play_arrow

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Читај повеќе
  • play_arrow

Супержена: Го победи ракот и го донесе Челси до полуфинале на ЛШ

Читај повеќе

Куман: Претседателот на Барселона ме излажа за Меси

Читај повеќе

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Откриено колку пари заработил Лука Модриќ во кариерата

Читај повеќе