ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Арсенал не успеа да ги казни грешките на Ливерпул

Фудбалерите на Ливерпул го совладаа Арсенал во дербито од третото коло на англиската Премиер лига со 3:1.

Ливерпул напаѓаше од првата минута на Енфилд, но промашувањата на Ван Дајк, Мане и Александер-Арнолд во првите 25 минути беа казнети во првиот сериозен напад на Арсенал.

„Топчиите“ дојдоа до погодок благодарение на катастрофалната реакција на Ендру Робертсон кој му ја подаде топката на Французинот подобро отколку кој било негов соиграч и „деветката“ на Арсенал рутински погоди за 1:0.

Но, радоста на гостите траеше само три минути. Веќе во 28. минута Мохамед Салах пројде по десната страна и шутираше, Бернд Лено ја одби топката право кај Мане на нога, а овој без проблем ја испрати во празниот гол за 1:1.

Овој погодок ги шокираше гостите, а Лено по само шест минути по вторпат ја ловеше топката во својата мрежа.

Александер-Арнолд ја нафрли топката од десна страна, Робертсон се „шмугна“ зад одбраната на Арсенал и се искупи за промашувањето на старт, матирајќи го Лено за 2:1.

Во продолжение гледавме отворен натпревар, а најдобрата шанса на мечот ја пропушти Лаказет.

Французинот во 63. минута излезе сам на голманот Алисон Бекер, можеше да одбере што ќе направи, а ја одбра најлошата можна варијанта и шутираше право во голманот на Ливерпул.

До крајот на средбата Ливерпул успеа да ја исконтролира играта и веќе не им дозволија на гостите да им се заканат. Во 88. минута го поставија конечниот резултат 3:1 со голот на Диого Јота кој влезе во игра само осум минути претходно.

Ливерпул го запиша третиот триумф на исто толку натпревари во новата сезона на Премиер лигата, а Арсенал го забележа првиот пораз сезонава.

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Текстилниот сектор пред колапс

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?