Артета: Навивачите ја испратија најсилната порака која фудбалот ја видел

Стратегот на Арсенал со пофалба за навивачите кои докажаа дека фудбал сѐ уште е нивна игра иако парите се длабоко навлезени во најпопуларниот спорт на човештвото.

Микел Артета смета дека навивачите се оние кои ја уништија идејата за Супер лигата со тоа што јасно го кренаа својот глас против ова натпреварување чија единствена чел беше финансиски профит на мала група на сопственици на клубови.

„Верувам дека со ова се одржа една голема лекција и воедно ја покажа важноста на фудбалот во светот“, почна Баскиецот.

„Исто така покажа дека душата на овој спорт е во навивачите - тоа е тоа. За време на пандемијава, цела година се обидуваме да ја одржиме оваа индустрија без навивачи на стадионите. Но, кога тие треба да излезат и да зборуваат, тие го прават тоа навистина гласно и јасно и веројатно ја испратија најсилната порака која некогаш ја видел фудбалскиот свет“.

Артета го води Арсенал од декември 2019 година и веројатно тој ќе го предводеше тимот и во таа контроверзна Супер лига.

„И секој клуб, тргајќи го сопствениот интерес на страна, го направи вистинскиот потег - кој е, тие се оние - навивачите, кои што треба да ги слушаме. Тргнавме сѐ на страна и за 24 часа го убивме проектот. Така да тоа е огромен чекор кој треба да влезе и во историјата на фудбалот“, заврши предводникот на „Топчиите“.

реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Фудбал

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Read more

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Read more

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Read more

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Читај повеќе

Мекгрегор најплатен спортист во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе
  • play_arrow

Тухел: Од нас зависи дали ќе бидеме во топ 4 во Премиер лигата

Читај повеќе

Ајакс го стопи пехарот и деловите им ги подели на навивачите

Читај повеќе

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Читај повеќе

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Читај повеќе