Артета веќе разговарал со Венгер за негово враќање во Арсенал

Стратегот на Арсенал има намера да направи сензационално враќање на Арсен Венгер во клубот.

Микел Артета веќе зборувал со Французинот за неговото враќање во клубот и пробувал да го убеди дека тоа е одлична идеја.

Тренерот на „Топчиите“ веќе некое време во клубот ја промовира идејата за враќање на Венгер со одредена улога, а неодамна закачи огромна слика од легендарниот тренер на ѕид на влезот во клупскиот тренинг центар.

Сега Артета откри дека зборувал со Венгер за негово враќање во клубот од каде си замина во мај 2018 година.

„Се видов со него и зборувавме за тоа кога бевме да го гледаме филмот и беше неверојатно пријатно да се зборува со него. Се надевам дека ќе го вратиме“, вели Артета.

Филмот за кој зборува е документарецот за Венгер со наслов „Arsene Wenger: Invincible“.

„Мислам дека би му било супер само што ќе ја види околината која тој може да ја создаде околу него кога би бил овде, бидејќи поради почитта, восхитот и љубовта која сите во клубот ја имаат кон она што го има направено и она што го претставува како личност во овој клуб“, додава баскискиот стратег.

Јасно е дека Венгер не би се вратил во улога на тренер, место на кое ќе продолжи да работи Артета. Но, Баскиецот одби да открие за каква улога го сака во клубот Венгер,  кој сега работи во ФИФА.

„Тоа не можам сега да ви го откријам. Но, она што можам да го кажам е дека би сакал да е поблиску, особено до мене, бидејќи сметам дека би ни бил од огромна помош“.

Артета не седна на клупата на Арсенал веднаш по пензионирањето на Венгер. Негов наследник беше Унаи Емери, кој издржа сезона и пол, па Артета ја презеде одгворноста на средината од декември 2019 година. Досега успеа да му донесе на клубот два трофеа, по еден ФА куп и Лига куп.

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Фудбал

Пелистер во топ 10 најлоши во Европа сезонава

Read more

Занети: Меси никогаш не беше блиску до Интер

Read more

Дали Северна Кореја навистина тврди дека има освоено Мундијал?

Read more

Почина легендата на ФК Партизан, Момчило Вукотиќ

Read more
 

Спорт

Пелистер во топ 10 најлоши во Европа сезонава

Читај повеќе

Занети: Меси никогаш не беше блиску до Интер

Читај повеќе

Емил Павлов: Сонот ми е за две години да ја освојам титулата светски првак

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали Северна Кореја навистина тврди дека има освоено Мундијал?

Читај повеќе

Почина легендата на ФК Партизан, Момчило Вукотиќ

Читај повеќе

Поранешна УФЦ шампионка претепана од ММА борач, гола избегала од хотелска соба

Читај повеќе
  • play_arrow

Мемфис запиша највисока победа во историјата на НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакл на Олд Трафорд: Триумф на „Црвените ѓаволи“ во режија на Роналдо

Читај повеќе